2008. május 13., 00:002008. május 13., 00:00
A prognózis szerint a tavaly csatlakozott két országban – Bulgáriában és Romániában – még ennél is nagyobb, 88 százalékos jövedelemnövekedés várható, míg a 15 régebbi tagállamban mindezeknél jóval szerényebb, hét százalék körüli emelkedésre lehet majd számítani. Az említett idõszakban ugyanakkor nagyobb ingadozás és kisebb maximumok mellett továbbra is magas árszint várható a nemzetközi és az uniós gabonapiacon, amelyet az Európai Bizottság pozitív kilátásokkal jellemez, egyebek között a közép-európai országok, köztük Magyarország fokozatos közös piaci beilleszkedésének és a bioetanol-piac terjeszkedésének köszönhetõen. A növekvõ amerikai kukoricaigény Brüsszel szerint – az intervenciós rendszer fokozatos kivonásával együtt – biztosíthatja a magyar, szlovák, bolgár és román kukoricapiac kiegyensúlyozását, és megelõzheti magas regionális többlettermék kialakulását. Az állattenyésztésben a prognózis a baromfi- és sertéságazatban, valamint a tejágazatban vár kedvezõ változásokat, viszont a szarvasmarhaszektorban további hanyatlásra számít.
Az Unión belüli húsfogyasztás a 2007-es 84,5 kilogrammról 2014-ben fejenként évi 87,2 kilogrammra emelkedik a prognózis szerint.
A jelentés méltatja az utóbbi évek agrárreformjait, és végkövetkeztetésként azt állapítja meg, hogy az elõttünk álló hétéves idõszakban nagy általánosságban kedvezõek a szektor kilátásai. Felhívja a figyelmet ugyanakkor arra, hogy számos komoly bizonytalansági- tényezõt is figyelembe kell venni, köztük a nemzetközi piacok nehezen belátható fejleményeit, a nemzetközi kereskedelmi tárgyalások alakulását, valamint az éghajlat felmelegedését és a génmódosított termékek felhasználásának kedvezõtlen változásait.
Egyes EU-tagállamok már többször felhívták a figyelmet arra is, hogy számos jel szerint az Uniónak változtatnia kell agrárpolitikáján. Több ország van már azon a véleményen, hogy az EU-nak a mezõgazdaságban a termelés növelésének irányába kell elmozdulnia a jelenlegi fõ törekvés, a visszafogás helyett.
MTI
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.