Fotó: Henning János
A gazdaszervezetek, illetve azok a termelők kerülnek ezentúl helyzetelőnybe, akik fel tudják dolgozni a megtermelt tejet, húst, burgonyát vagy gabonát – jelentette ki háromszéki látogatása alkalmával Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter.
2014. október 30., 13:142014. október 30., 13:14
Constantin a Kovászna megyei önkormányzat meghívására a Zágon községben szervezett találkozón szólalt fel, melyen több mint kétszáz háromszéki szarvasmarha-tenyésztő, illetve burgonya- és cukorrépa-termesztő vett részt.
A tárcavezető bejelentette, a területalapú támogatások előlegét november elsejéig utalni fogják az igénylőknek, és felhívta a figyelmet arra, hogy a tejkvóta eltűnésével jövőtől fel kell készülni a külföldről érkező konkurenciára.
Daniel Constantin hangsúlyozta: több olyan intézkedést is foganatosítottak, amely csökkentette a tejimportot, ezáltal is segítve a helyi gazdákat.
A miniszter a szarvasmarhatartók kérdéseire válaszolva elmondta: az elkövetkező években azok a személyek kerülnek majd helyzetelőnybe, akik valamilyen gazdaszervezetnek tagjai, illetve nem csupán nyers tejet, húst, burgonyát vagy gabonát forgalmaznak, hanem fel is dolgozzák azt.
Úgy vélte, így maradhat versenyképes a hazai termelő a külföldivel szemben. Constantin szerint erre az állatállomány növelése is egyfajta megoldás lehet, így az üszővásárlást is támogatnák 50 százalékban, egyedenként maximum 5000 lejes összeggel.
Nagy Péter Tamás RMDSZ-es államtitkár a találkozón jelezte, jövő évtől a kormány a burgonyatermelőket is támogatná: veteményburgonyára hektáronként 960, fogyasztásra szánt krumplira pedig 720 euró szubvencióra számíthatnak a gazdák.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!