2009. június 18., 00:282009. június 18., 00:28
„A hazai fogyasztásra mintegy 2,2 millió tonna gabona szükséges, vetőmagnak pedig 800 ezer tonna, így még mindig megmarad mintegy egymillió tonnányi többlet. Nem kell pánikba esni” – mutatott rá a szövetség elnöke, Viorel Matei.
Véleményét osztja egy másik szakmai szervezet, a Romániai Gazdák Egyesületeinek Ligája elnöke, Adrian Rădulescu is, aki szerint az idei búzatermés mennyisége 4,5 millió tonna körül várható.
Jelenleg egy tonna tavalyi búza ára 140–160 euró között mozog, míg az idei aratású gabona tonnájáért várhatóan 130 eurót kérnek majd el. Viorel Matei szerint egyébként állami segítség szükséges a learatott gabona raktározásához. „A raktározás rendkívül drága. A gazdák havonta 180 és 280 lej közötti összeget fizetnek tonnánként a raktározásért. Az államnak ezért anyagi támogatást kéne nyújtania a gazdáknak. Ehhez a mezőgazdasági tárca javaslatára meghozott kormányrendelet szükséges, előbb azonban a tárolóhelyek tulajdonosaival is meg kell állapodni” – vélte Matei.
Nem Románia az egyetlen ország egyébként, amely gondokkal nézhet szembe az aszály miatt. A Strategic Grains mezőgazdasági statisztikákkal foglalkozó cég szerint a magyarországi termelés is mintegy egymillió tonnával, 4,5 millió tonnára csökken idén. Ion Sandu, az Országos Meteorológiai Igazgatóság vezetője szerint júliusban és augusztusban jelentős mértékű szárazság várható.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.