Egyre kevesebb a parlagon hagyott terület, és egyre több Maros megyei gazda dolgozza meg a földjét – mindez a területeket felvásárló külföldi befektetők hatására történik. Legalábbis így értékeli a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság (DADR) igazgatója, Liviu Timar. „Évek óta megműveletlenül hagyott földeket szántottak fel. Az emberek tartanak a parlagon hagyott földek miatt járó bírságtól, ugyanakkor ösztönzően hat a külföldi befektetők érkezése” – magyarázta a jelenséget Timar.
Meglátását a mezőgazdasági összeírás adatai is alátámasztják. Míg tavaly közel 42 ezer hektár termőföld maradt parlagon, idén csak 32 ezer maradt megműveletlenül. A DADR vezetője szerint ez a szám tovább fog csökkenni, mihelyt az élelmiszer-ipari válság tovább mélyül. Mezőbándon és környékén a földterületek legfeljebb egyetlen százaléka maradt megműveletlenül – tudtuk meg Bartha Domokos alpolgármestertől. A mezőségi nagyközség elöljárója úgy tudja, egy galaci cégen keresztül Száltelek mellett vásároltak földet a külföldiek. „Az itteni ember nagyon ragaszkodik a földjéhez, nem kótyavetyéli el, és nem is hagyja parlagon. A környéken sok a fiatal gazda, és egyre több a városról hazatelepült ember.
A Mezőségen azok is megművelik földjeiket, akik nem kimondottan a mezőgazdaságból élnek” – mondta el az alpolgármester. A helyi közvetítőkön keresztül vásárló külföldiekről Trella Tamás marosvásárhelyi ingatlanügynök elmondta, hogy a válság beállta óta csak elvétve kötnek üzletet Maros megyében. „Volt, aki száz hektárnál is nagyobb terület iránt érdeklődött, de nem hinném, hogy jelenséggé vált volna a nyugati tőke beáramlása” – szögezte le Trella. Mint ismeretes, Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter bejelentette, Románia nem kívánja enyhíteni a földvásárlásra vonatkozó korlátozásokat a külföldiek esetében. Mindezt annak ellenére, hogy az Európai Bizottság arra kérte Bukarestet, hogy oldja fel hamarabb a földvásárlásokra vonatkozó korlátokat. Jelenleg csak kereskedelmi társaságok vásárolhatnak mezőgazdasági földterületet, magánszemélyek nem. A külföldi beruházók körében azonban nagy az érdeklődés a romániai mezőgazdasági területek iránt.
A mezőgazdasági minisztérium úgy tudja, az elmúlt években a legtöbb földet az olasz üzletemberek vették meg – körülbelül 300 ezer hektáron gazdálkodnak –, őket követik a dánok 150 ezer hektárral, de osztrák, holland és német cégek is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!