2013. április 10., 20:162013. április 10., 20:16
Mint Achim Irimescu mondta, nyolc hónap múlva elveszíthetik a korábban szerzett hagyományos termék minősítést azok, akik nem tudják igazolni, hogy az általuk használt recept több mint 25 éves, ha nem tudják bizonyítani, hogy az alapanyag az előállítási hely közvetlen közeléből származik, illetve ha nem alapítanak valamilyen céget.
Sürgősnek tartja a hagyományos termékek felülvizsgálatát Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője is, aki üdvözli a mezőgazdasági minisztérium tervét. „A jelenlegi jogszabály túl megengedő, ez alapján rengeteg terméket bejegyeztettek hagyományosként. Amikor a most érvényben levő törvényt elfogadták, még senki nem gondolta, hogy így elszabadul a pokol” – szögezte le a Krónika megkeresésére Könczei Csaba. A szakember szerint ha minden termékre rábiggyesztik a hagyományos termék címkét, akkor a minősítés tulajdonképpen elveszíti értékét és a hitelét.” Ha minden áru hagyományos, akkor a valódi hagyományos recept szerint hagyományos módon előállított termékek már nem élveznek előnyt a piacokon. A tervek szerint egy évig még mindenki megtarthatja a már megszerzett hagyományos termék minősítést, majd egy év után az új törvény alapján kell bizonyítania, hogy megfelel a szigorított feltételeknek” – mutatott rá. Kovászna megyében hozzávetőleg 120 terméknek szerezték meg a hagyományos minősítést. Az igazgató szerint a többségnek nem kell aggódnia, mert a szigorúbb szabályozásnak is megfelelnek. „A 120 háromszéki hagyományos termék közül mintegy harminc pityókás házikenyér. Én nem vonom kétségbe, hogy mindannyian a családi recept szerint készítik, de azt viszont eddig nem ellenőrizte senki, hogy milyen technológiát használnak, például milyen kemencében sütnek, azt hagyományos módon fával sütik, vagy sem” – mondta Könczei Csaba.
Ioan Pop, a Szatmár megyei őstermelők egyesületének vezetője lapunknak kifejtette: a szakmai szervezetek – így az általa vezetett egyesület is – több ízben egyeztettek a mezőgazdasági minisztériummal egy új jogszabályt illetően, mely megszigorítaná a hagyományos termékek tanúsítását. Pop elismerte: valóban túl sok a tradicionális termék a piacon, ezért nem ártana ellenőrizni, ki jogosult valóban a hagyományos minősítésre, és ki nem. Elmondta: Szatmár megyében több mint 300 termék rendelkezik tanúsítványnyal, melyek zöme – több mint 90 – pálinka, gyümölcspárlat. Az elnök elmondta, örül, hogy némi módosítást sikerült kieszközölniük a szaktárca tervezetében. Példaként megemlítette, a legalább 25 éves receptre vonatkozó fejezetet, mely – írásos emlékek hiányában – komoly gondok elé állíthatja a termelőket. „Elértük azt, hogy más forrás híján elfogadják a helyi önkormányzat vagy idős emberek igazolását a hagyományos termékek receptjeit illetően – fejtette ki Ioan Pop. – Ezek alapján a gazdák kapnak egy ideiglenes tanúsítványt, a hatóságoknak pedig 8 hónap áll majd rendelkezésükre, hogy meggyőződjenek a recept régiségét illetően.” Az elnök elmondta: a hatóságok és a szakmai egyesületek hamarosan felszólítják majd a hagyományos termékek előállítóit, szerezzék be és mutassák fel az új jogszabály által előírt igazolásokat, különben 8 hónap múlva érvényét veszti engedélyük. Pop úgy vélte, az egyesületében szereplő közel 40 szatmári őstermelő minden bizonnyal eleget tesz majd az új követelményeknek, azonban nem tartotta kizártnak, hogy sokan nem vállalják majd az árujuk céges keretek között való forgalmazását.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.