2010. július 15., 10:012010. július 15., 10:01
„A csomag a szerződéses viszonyokra, a termelők alkupozíciójára, valamint az ágazatközi szervezetek szerepére fog összpontosítani” – mondta Cioloş az EU-országok mezőgazdasági minisztereinek tanácskozását záró sajtótájékoztatóján.
A miniszterek áttekintették a válságba jutott európai tejszektor helyzetét, és mint Cioloş mondta, annak módját keresték, miképpen lehetne annyi bizalmat ébreszteni a termelőkben, hogy továbbra is fenntartsák e befektetésigényes ágazat életképességét.
A mezőgazdasági ügyek román EU-biztosa utalt arra, hogy még nem jött el az ideje a tejágazatban a kvóták teljes eltörlésének. Kiemelte, hogy a tejtermelők nem csupán egy bizonyos terméktípust állítanak elő, hanem munkahelyeket teremtenek, és egyben meggátolják egyes régiók elnéptelenedését is.
A sajtótájékoztatón Sabine Laruelle illetékes belga szakminiszter reményét hangoztatta, hogy decemberben megvitathatják azokat a brüsszeli bizottsági elképzeléseket, amelyek a tejágazat versenyképességének megerősítését hivatottak előmozdítani.
Hétfőn mintegy 500 gazdálkodó demonstrált Brüsszelben magasabb tejárat követelve. A többek között Németországból, Ausztriából, Belgiumból és számos más európai országból érkezett gazdák az Európai Unió Tanácsának épülete előtt – ahol éppen az Unió mezőgazdasági minisztereinek tanácskozása zajlott a tejágazat jövőjéről – Európa-szerte egységesen literenként legalább 40 centes felvásárlási árat követeltek. Jelenleg ennél általában alacsonyabb az ár.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.