Büntetnék a hanyag gazdákat

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

Egy készülő minisztériumi rendelet értelmében hektáronként 50–60 eurós büntetéssel sújtaná a tárca azokat a gazdákat, akik nem gondozzák és nem takarítják le a parlagon hagyott földjeiket. Valeriu Tabără nemrég hivatalba lépett agrárminiszter (képünkön) erről a Mediafax hírügynökségnek adott interjúban beszélt.

Bíró Blanka

Végh Balázs

Nagy Orsolya

2010. szeptember 16., 09:012010. szeptember 16., 09:01

A tárcavezető közölte: a minisztérium felmérései szerint a megművelhető területek körülbelül 20 százaléka hever parlagon az országban: összesen 8,1 millió hektár föld van bevetve, míg közel 2 millió hektár kihasználatlan.

Valeriu Tabără szerint a pótadó 400 ezer személyt érinthet. A tárcavezető ugyanakkor hozzátette: a minisztériumnak nem az a célja, hogy büntetéseket hajtson be. „Csak végső esetben rónánk ki bírságokat. Egyelőre még zajlanak az egyeztetések a termőföldek tulajdonosaival, s a helyzet megoldására keresünk alternatívákat” – fogalmazott Tabără.

Elgondolkodtató adatok

Bár az idei összesítés még nem készült el, a tavalyi adatok alapján is elszomorító képet mutat Bihar megye megműveletlen földjeinek aránya – mondta el lapunknak Nicolae Hodişan, a Bihar Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. A megyében közel 500 ezer hektár mezőgazdasági terület van, ebből 2009-ben mintegy 123 ezer hektáron semmit nem termesztettek.

A legaggasztóbb azonban az, hogy a legtöbb parlagon hagyott terület, nagyjából 28 százalék, szántóföld – tájékoztatott az igazgató. Hodişan szerint Biharnak sokkal nagyobb a mezőgazdasági potenciálja, mint amit a számok mutatnak, ezért bármilyen intézkedés, amely a gondozatlan földek arányának csökkentését segíti elő, csak jót tehet a megyének.

A szakember elismeri, hogy a piac nyújtotta lehetőségek igen korlátozottak, ezért érthető, hogy a gazdák egy része miért nem fektet pénzt földművelésbe, de úgy véli, ha negatív motivációval is, valahogyan véget kell vetni ennek a trendnek. Az igazgató szerint nem tisztességes, hogy azok is megkapják a pénzt, akik aztán nem fektetik azt be mezőgazdasági tevékenységbe.

Megfontolandó felvetés

Székely István, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság statisztikai irodájának vezetője lapunk kérdésére elmondta, megfontolandó a miniszter felvetése, hiszen a parlagon hagyott területekről a gyomnövények magjai, többek között a sokat emlegetett parlagfű, illetve a különböző növényi betegségek könnyen átterjednek a szomszédos, művelt növénykultúrákra.

„Egy hektár termőterület minimálisan szükséges munkálatai legkevesebb 1700–2000 lejbe kerülnek. Ennél nagyobb befektetés magasabb terméshozamot jelent, illetve ehhez az öszszeghez még hozzáadódik a betakarítás költsége is. Ezzel szemben egy ugyanekkora terület gépi kaszálásáért 100–200 lejt kérnek” – mutatott rá a szakember. A partiumi megye területén jelenleg 225 ezer hektárnyi művelhető termőterületet tartanak nyilván, amelyből idén az önkormányzatok illetékeseinek bejelentése alapján 49 ezer maradt parlagon.

Székely szerint ennek egyrészt az a magyarázata, hogy a kiöregedő lakosság már nem képes megművelni a földeket, a fiatalok pedig nem érdeklődnek a szakma iránt. „Emellett az is gond, hogy sokan ragaszkodnak a régi elveikhez, és nem adják be a földjeiket a társulásokba, így azok nem tudnak nagyobb, összefüggő területeket művelni, mert egy-egy kisebb parcella megszakítja az egységet, és nem éri meg foglalkozni vele” – tette hozzá az irodavezető.

Óvatosságra intenek a szakemberek

Mezőgazdasági termelési szempontból nem kifogásolható a parlagon hagyott földek miatt kirótt bírság, mondta el a Krónikának Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A szakember szerint azonban körültekintően kell eljárni: pontosan fel kellene térképezni a megműveletlen területeket, de fontos azt is megvizsgálni, miért hagyja a tulajdonos megműveletlenül a földjeit.
Kovászna megyében az országos átlaghoz viszonyítva kevés a kihasználatlan terület: a 186 ezer hektár szántó, legelő és kaszáló kevesebb mint egytizede, vagyis 12 ezer hektár nincs kihasználva.

„Ezek a parlagon hagyott területek Erdővidéken és az Olt völgyében vannak, ahol gyengébb a földek minősége. Viszont vannak olyan területek, amelyeknek annyira rossz a minősége, hogy nem éri meg foglalkozni velük. A kommunizmus idején az volt az agrárpolitika, hogy minél több termőföldet kell megművelni, ezért sok legelőt és kaszálót is felszántottak.

Ezeket a területeket úgy kapták vissza a jelenlegi tulajdonosok, hogy a statisztikában szántóföldként szerepelnek. Nem hibáztathatók, ha nem művelik meg, hiszen ezeken csak veszteségesen lehet gazdálkodni. Másrészt ezeknek a földeknek a visszaminősítését a tulajdonosnak kellene kezdeményeznie, de általában nem teszik, mert bonyolult procedúra, és a végső döntést a mezőgazdasági minisztériumnak kell meghoznia” – magyarázta Könczei Csaba.

Vajda Lajos, a sepsiszentgyörgyi Green Energy Egyesület elnöke szerint az energiafűz jelentené a megoldást a parlagadó kivédésére. Az olcsó, fűtésre használható energiafűz vagy a salix viminalis naponta több mint három centimétert növekszik, a jövő egyik energiaforrása lehet. A növény termesztéséhez első évben hektáronként 2000 eurós befektetésre van szükség, évente 200 eurót kell az ültetvényre fordítani, a növényápolás kézi vagy gépi kapálásból és műtrágyázásból áll, és a nyereség évi tízezer eurós lehet. A Háromszéken parlagon hagyott földeken annyi energiafüzet lehetne termeszteni, amennyi két közepes város energiaszükségletét tudja fedezni.

Felháborodott gazdák

Az általunk megkérdezett gazdák felháborodtak a hír hallatán, és sokan arra panaszkodnak, hogy az esős időjárás miatt gépekkel nem tudnak ráhajtani az ázott talajra, és ezért nem művelték meg tavasszal, sőt még nyáron sem lehetett kaszálni. Továbbá az is problémát jelent, hogy a nyugdíjasok kis jövedelmükből nem tudják megfizetni a munkálatokat, sem a büntetést, amelyet a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) szúrópróbaszerű ellenőrzésein ró majd ki rájuk.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás