2009. szeptember 17., 10:412009. szeptember 17., 10:41
A törvénytervezetet korábban a szenátus elutasította, a képviselők viszont 198 igen és 5 ellenszavazattal elfogadták, miután az alsóház mezőgazdasági bizottsága is pozitívan véleményezte a kezdeményezést.
A törvénytervezet előírásai szerint tilos a kereskedőknek áron alul kínálni vagy értékesíteni a gyümölcsöket, illetve zöldségeket, és nem szabad olyan árat megszabniuk, amely egyenlő, vagy egyenesen alacsonyabb a beszerzési költségek értékénél.
A képviselők arról is határoztak, hogy a kereskedő visszautasíthatja az áru átvételét, amennyiben azt tapasztalja, hogy az nem felel meg a minőségi szabványoknak. A törvénytervezet felkéri a kereskedőket, „követeljék meg a gyümölcs-, illetve zöldségbeszállítóktól, hogy termékeiket ne kínálják eladásra olcsóbban vagy hozzájuk hasonló áron más kereskedelmi egységeknek”.
A jogszabálytervezetet a Szociáldemokrata Párt (PSD) hét honatyája terjesztette be a parlament elé. A tervezet kezdeményezője Victor Surdu és Culiţă Tărâţă, akik azzal érveltek az általuk kidolgozott szabályrendszer elfogadása mellett, hogy a Mezőgazdasági Minisztérium és az érintett felek között megkötött etikai kódex nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket ezen a téren.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.