2013. március 07., 07:512013. március 07., 07:51
A rendezvény keretében felszólaló volt mezőgazdasági államtitkár élesen bírálta a román kormány agrárpolitikáját. Tánczos Barna szerint sokkal egyszerűbb, gazdaközelibb tervezési programokra van szükség, olyan pályázati rendszerekre, amely „nem öli meg a bürokráciával a kezdeményezési kedvet, hanem könnyebben elérhető azok számára, akik élni akarnak azzal a lehetőséggel, amelyet az Európai Unió nyújt”. A szenátus mezőgazdasági bizottságának titkára rámutatott: a mezőgazdasági adótörvénykönyv csak akkor lesz elfogadható, ha azok, akik azt kidolgozzák, közel állnak a gazdákhoz, és észlelik, hogy merre fejlődik a társadalom, és hol van az a határ, ami alatt „még nem szabad bántani a gazdákat”.
Kelemen Atilla, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának alelnöke egyrészt Dacian Cioloşt, az EU mezőgazdasági biztosát bírálta, amiért az nem képviseli hatékonyan Románia érdekeit. Nem hagyta szó nélkül a még mindig létező európai „megkülönböztetési rendszert” sem, miszerint egy romániai gazda mintegy 120 euró földalapú támogatást kap hektáronként, miközben egy francia gazdának 507 euró jár. Az adótörvényt Kelemen „az üres tarisznya törvénytervezetének” nevezte. Rámutatott: az összes mezőgazdasági adó a központi költségvetésbe vándorol, és abból semmi sem marad ott, ahol a gazda él, dolgozik, termel és adózik.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.