2007. május 08., 00:002007. május 08., 00:00
A romániai biotermesztők Bioterra nevű egyesületének gazdaképzőjén a közel hatvan Bihar megyei gazda olyan oklevelet kapott, amelyet az európai uniós pályázatok során is fel tudnak használni. Az előadásokat Fried Padrout svájci egyetemi tanár tartotta – a talaj előkészítésétől a gabonatermesztésen át az állattenyésztésig a biotermesztés minden ágazatát ismertette a gazdákkal. „A községben 20 család foglalkozik már biogazdálkodással. Õk nemcsak a kertészetekben, hanem a nagykultúrákban, a gabonatermesztésben is vegyszermentes technológiát alkalmaznak” – állapította meg Nagy Miklós, a Bioterra Bihar megyei elnöke. Nagy Miklós (képünkön) több tíz hektáros területe mintagazdaság: a zöldtrágyaként használt facélia nevű növénynek köszönhetően májusra közel fél méter magas az őszi búza a biogazdaságban, míg a hagyományos technológiával megművelt parcellákon a búzaszál magassága ennek alig fele.
A szalárdi biogazdák 10 nyertes SAPARD-pályázattal büszkélkedhetnek, összesen 850 ezer lejes vissza nem térítendő összegből sikerült fellendíteniük gazdaságukat. Kőrösi Zoltán bioméhészt is az indulásban pályázat segítette: a hatvan méhcsalád vásárlásához és gondozásához szükséges összegnek csak a felét kellett saját forrásból előteremtenie. „Két éve kezdtem a méhészkedést, második éve tart az átállás, jövőre már hivatalosan is biogazda leszek” – mondta Kőrösi, aki szerint legalább 100 méhcsaládra lenne szüksége ahhoz, hogy a méhészkedés jövedelmező legyen.
A Bioterra egyesületet 22 alapító tag hozta létre 1997-ben, ma 3700 tagot számlál. Albert Imre, a Bioterra egyesület igazgatója fontosnak tartja, hogy a szakmai képzéseket is szervező egyesületbe egyre többen jelentkeznek, és egyre többen kérik, hogy termelésüket nyilvánítsák hivatalosan is biogazdasággá. A szalárdi gazdák svájci támogatással és együttműködéssel gyümölcs- és zöldségfeldolgozó létrehozását tervezik. Ugyanakkor mezőgazdasági szakközépiskolát is alapítottak, amelyben szeptembertől indul az oktatás.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.