2010. április 22., 09:462010. április 22., 09:46
A 44-es számú sürgősségi kormányrendelet szerint kizárólag a vállalkozóként bejegyzett termelőknek nyújtanak állami támogatást, és ezzel arra kényszerítik a 2-3 tehenes, néhány áron vagy hektáron gazdálkodó termelőt, hogy adóköteles vállalkozó legyen, és mielőbb befizesse az államkasszába az adóelőleget.
„Semmilyen más célt nem szolgál ez a rendelkezés a hirtelen pénzszerzési szándékon kívül: a kormány újabb bőrt kíván lehúzni az így is elszegényedett kistermelőkről. A mezőgazdaság a gazdasági tevékenység mellett környezeti és társadalmi funkciókat is ellát, ezeket nem adózni, hanem épp ellenkezőleg, a társadalom által befizetett adóból kompenzálni, támogatni kellene” – hangsúlyozta sajtóközleményében az Agrostar. A gazdaszakszervezet azt kéri a kormánytól, hogy módosítsa döntését úgy, hogy a kötelező vállalkozói engedély kiváltása ne vonatkozzon a kistermelőkre.
Mint ismeretes, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke, Sebestyén Csaba a múlt héten bejelentette: a szervezet az alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért, amennyiben a kormány a kisgazdaságok támogatását vállalkozási formához köti. Az RMGE-elnök szerint ez a kormányrendelet ellenkezik az alkotmány által biztosított egyenjogúság elvével, a kialakult termelői szokásokkal, de az Európai Unió közös agrár- és vidékfejlesztési politikájával is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.