Az európai uniós közös agrárpolitika egyszerűsítéséről, valamint a vonatkozó jogszabályok jelentős csökkentéséről tárgyalt Brüsszelben az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanácsa – számolt be az MTI-nek Czerván György, a magyarországi Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára az ülést követően.
2015. november 19., 12:442015. november 19., 12:44
A közlemény szerint Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős uniós biztos kiemelte, hogy a következő hónapokban újabb egyszerűsítési javaslatokat tesz majd, amelyek nyomán vonatkozó uniós jogszabályok száma jelentősen csökkenhet.
Az ülésen a biztos ismertette az egyes termékpályák aktuális piaci helyzetét, különös tekintettel a tej- és sertéságazatra. Kiemelte, hogy a piaci zavarok enyhítésére nemrégiben elfogadott, 500 millió euró összértékű uniós csomag csak később fogja pozitív hatásait kifejteni. A tárca tájékoztatása szerint az egyszerűsítések elsősorban az ellenőrzések rendszerét, a termeléshez kötött támogatásokat, a piaci intézkedéseket, valamint a zöldítést érintik majd.
Magyarország az ülésen arra az álláspontra helyezkedett, hogy a jogszabály-változtatásoknak valódi egyszerűsítést, könnyítést kell jelenteniük, mind a gazdáknak, mind az állami adminisztrációnak. Czerván György több kollégájával egyetértve üdvözölte a bizottság eddigi erőfeszítéseit, azonban hangsúlyozta, további intézkedések szükségesek a piaci egyensúly megteremtéséhez. Az államtitkár emlékeztetett, a gazdáknak a legtöbb nehézséget a zöldítésre vonatkozó rendelkezések okozzák. Sok esetben logikátlannak tűnik a szabályozás, például nehezen indokolható, hogy ugyanazon vegetáció miért 20 méter szélességig tekinthető ökológiai jelentőségűnek, és afelett nem.
Magyarországgal együtt ugyanakkor számos tagállam támogatta Belgium kérését, hogy a bizottság aktív intézkedésekkel segítse azon sertéstermékek oroszországi exportjának újraindulását, amelyek importját kizárólag állategészségügyi okokból függesztette fel az orosz fél. Az Európai Bizottság ígéretet tett arra, hogy mind technikai, mind politikai szinten igyekszik megoldást találni a problémára, és ebből a célból magas szintű kapcsolatfelvételt tervez az orosz féllel – idézi a tárca közleményét az MTI.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!