2012. március 22., 08:532012. március 22., 08:53
„Akik kizárólag eladásra termelnek, akkor is adókötelesek kellene legyenek, ha természetes személyként végeznek mezőgazdasági tevékenységet” – szögezte le az államtitkár. Rámutatott: a visszaéléseket kell megszüntetni, hiszen aki több ezer hektáron vagy több tucat állattal gazdálkodik, már vállalkozónak számít, és úgy is kellene adózzon. Tánczos Barna hangsúlyozta, az adótörvénykönyvet évközben nem lehet módosítani, legkésőbb júniusig el kell fogadni a változásokat, hogy azok jövő év elejétől érvénybe lépjenek, erre, mint mondta, megvan a politikai és szakmai akarat.
A tervek szerint a mezőgazdaságban az UDE egység (egy mezőgazdasági egység gazdasági mérete) alapján állapítanák meg az adót: az önnfenntartó és a félig önfenntartó gazdasági egységek, tehát a kisgazdák adómentességet élveznének, viszont a nagyobbak adókötelesek lennének, függetlenül attól, hogy valamilyen vállalkozási formában vagy természetes személyként gazdálkodnak. A törvény értelmezhetőségére Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője egy évvel ezelőtt hívta fel a háromszéki politikusok figyelmét.
„Folyamatosan szorgalmaztuk, hogy a gazdák minél több európai uniós pénzt hívjanak le, ám ehhez valamilyen vállalkozási formát kellett létrehozniuk, és bekerültek a fiskális rendszerbe, egy idő után nem akartak többet pályázni, mert túl nagy megterhelésnek tartották az adózást” – magyarázta Könczei Csaba.
Egy év tárgyalás után értek el eredményt, a pénzügyminisztérium körlevélben tájékoztatta a megyei igazgatóságokat, hogy a mezőgazdaság után megvalósított jövedelem és a különböző mezőgazdasági szubvenciók nem adózandók, mondta el Édler András háromszéki képviselő. Ennek ellenére az egyszerűsített könyvelést továbbra is el kell végezni, ám a megvalósított jövedelem után nem kell adózni. Kovászna megyében tegnap az első gazda már benyújtotta a kérést a pénzügyi hivatalhoz, hogy visszaigényelje a 2004 és 2011 között befizetett adóját.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.