Az országban először szerveznek nemzetközi szakmai konferenciát a pirostarka szarvasmarhák tenyésztői számára Marosvásárhelyen augusztus 7–8. között.
A rendezvényt a Romániai Szarvasmarhatartók Szövetsége szervezi több mezőgazdasági profilú egyesülettel és szervezettel közösen. Pénteken délelőtt 10 órától kommunikációs tréninget, műhelynapot tartanak a pirostarka szarvasmarhatartás feltételeiről, a fajta jellegzetességeiről a marosvásárhelyi tornyos városháza épületében, majd 17 órától elkezdődnek a konferencia munkálatai. Szombaton déli 12 órától a méntelepi lovardában a Simmental fajta pirostarka tenyészbikáit mutatják be a résztvevőknek. A konferencián előadást tart többek között a németországi Georg Röhrmoser, a pirostarka szarvasmarha-tenyésztők európai egyesületének a főtitkára is. Romániából a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium képviselői, az Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Főhatóság (ANSVSA), az Állatorvosok Kollégiuma, megyei és regionális állattenyésztő egyesületek, cégek képviselői vesznek részt a rendezvényen. Iacob Boca, a Maros Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke szerint a konferencia kiváló alkalmat biztosít arra, hogy a romániai állattenyésztők tapasztalt külföldi szakemberekkel találkozzanak. Mint mondta, a konferencia céljai között szerepel, hogy a romániai pirostarka-tenyésztők csatlakozzanak az európai tenyésztői csoporthoz, de azt is el szeretnék érni, hogy a romániai állattartók vegyenek részt az európai fajnemesítő programban. „Fontos ez a szakmai találkozó több szempontból is. Egy olyan időszakba léptünk, amikor a tej ára folyamatosan csökken, a hús ára pedig napról napra növekszik. Ezért is fontos beszélni arról, hogy merre kell tartania ennek az ágazatnak. Ugyanakkor számos előnyünk származhat abból, hogy csatlakozunk a legnagyobb európai szakmai egyesülethez” – mondta Iacob Boca, a Maros Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!