2012. december 06., 09:122012. december 06., 09:12
A képviselőjelölt elmondta, az RMDSZ elkövetkező négy évre szóló vidékfejlesztési és mezőgazdaság-fejlesztési tervezetben a többi között az adócsökkentésről, a munkahelyteremtésről, a termőföldvédelemről szóló elképzelések is szerepelnek. Az RMDSZ elnöke kifejtette: az erdélyi gazdálkodókat, termelőket és feldolgozókat föl kell zárkóztatni az EU-s szintre, ezért kiemelten kívánják támogatni a családi, háztáji termelőket, a termékfeldolgozókat, a kis- és közepes vállalkozókat, akiket adókedvezményben részesítenének.
Tánczos Barna szenátorjelölt a munkahelyteremtésről, a termőföld védelméről és a szövetség által elképzelt adópolitikáról beszélt. Hangsúlyozta: a családi, háztáji gazdaságok támogatására kívánnak koncentrálni. Ezeket a gazdaságokat adómentessé kívánják tenni, mely által megteremthető a fejlődés alapja, és munkahelyek jönnek létre. Nagyon fontos, hogy a termőföld a helyi emberek tulajdonában maradjon, ugyanakkor a telekkönyvezési problémákat is szeretnék megoldani minél hamarabb – mondta Tánczos.
Hozzáfűzte: „a mezőgazdaság szempontjából fontos, hogy milyen adópolitikával serkentjük az ágazat fejlődését”. Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség vezetője a közbirtokosságok szerepéről ejtett néhány szót. Megjegyezte, támogatni kívánják a közbirtokosságokat, hogy hatékonyabb szerepet tudjanak vállalni a falvak fejlesztésében.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.