2012. szeptember 20., 08:082012. szeptember 20., 08:08
Erről Achim Irimescu államtitkár beszélt szatmárnémeti látogatása alkalmával. Az államtitkár leszögezte: mindenképpen könnyíteni kell a pályázati rendszeren, mivel Románia sereghajtónak számít e tekintetben EU-s szinten. A mezőgazdasági minisztérium felmérése szerint a 2007–2013-as költségvetési időszakra előirányzott összeg alig felét sikerült lehívni, azaz mindössze 7,6 milliárd eurót.
„Eléggé komplex az Európai Unió pályázati rendszere, mivel el akarják kerülni a visszaéléseket, mi viszont pápábbak vagyunk a pápánál és még jobban elbonyolítottuk az eljárást” – magyarázta az államtitkár, ígéretet téve arra, hogy a jövőben hathatósabban támogatják majd az igénylőket. Mint kifejtette: egyrészt a bürokráciát csökkentik, másrészt pedig segítenek abban, hogy a pályázók könnyebben jussanak hitelekhez.
Arról is beszélt továbbá, hogy egy új országos vidékfejlesztési tervet kívánnak kidolgozni, melyben nagy hangsúlyt fektetnek majd arra, hogy a prioritások valóban a szükségleteknek megfelelően legyenek meghatározva. Mint ígérte, az új terv összeállításában a felmérések és a statisztikai adatok mellett figyelembe veszik a helyi önkormányzatok, illetve a szakértők véleményét is.
Irimescu szerint öszszevonják a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséget (APIA) a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökséggel (APDRP), a pályázati ügyintézéssel foglalkozó alkalmazottak számát pedig 50-nel növelik országos szinten, melyből 10 jut majd a szatmári regionális irodának.
Az államtitkár többek között a Szatmár megyei települések polgármestereivel és mezőgazdasági vállalatok képviselőivel is találkozott, akik arra panaszkodtak, hogy a víz- és csatornázási rendszerek kiépítését támogató vidékfejlesztési projektekből nem finanszírozható a lakosság hálózatra való csatlakoztatása és nem fizethetik az árkok és a kapukhoz vezető hidak kialakításával kapcsolatos költségeket sem, ezért ezeket kénytelenek az önkormányzat kasszájából fizetni, ami nagyon megterheli a költségvetést.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.