2009. április 16., 12:012009. április 16., 12:01
A tilalom alapja a mezőgazdasági miniszter szerint egy luxemburgi tanulmány, amely szerint a MON 810 elnevezésű kukorica kockázatot jelent bizonyos lepkékre, katicabogarakra és vízben élő szervezetekre nézve. Németország e veszélyre hivatkozva él az Unió nyújtotta védelmi klauzula lehetőségével, a döntés azonban maga után vonhatja az Európai Bizottság eljárását.
A MON 810 az egyetlen genetikailag módosított növény, amelynek köztermesztését 1998-ban engedélyezte az Európai Unó, miután úgy döntött, hogy a GM-növény biztonságos. Néhány más uniós tagország, köztük Magyarország, Franciaország is közölte, nem engedélyezi a GM-kukorica termesztését. Aigner, aki tavaly októberben vette át a minisztérium vezetését, korábban már kilátásba helyezte, hogy az idei – április vége felé esedékes – vetést megelőzően érvényesíteni fogják a tilalmat.
A mezőgazdasági tárca által közzétett adatok szerint 2007-hez képest tavaly 23-szorosára nőtt a genetikailag módosított kukorica vetésterülete Romániában. Mindez annak ellenére, hogy a génmódosított technológia ellenzői be akarják tiltatni ezeket a fajtákat, és az elmúlt évben a környezetvédelmi tárca képviselői is közölték: a minisztérium olyan tanulmányok birtokában van, amelyek alapján feltételezhető, hogy a génmódosított kukorica termesztése környezetszennyező hatásokkal jár. Az akkori tárcavezető, Korodi Attila arra kérte a mezőgazdászokat, hogy lehetőleg kerüljék el a génmódosított kukorica termesztését.
A romániai gazdák már több éve termesztenek génmódosított növényeket: 1999 óta vetettek herbicidrezisztens szóját az országban, ám ezzel 2007. január 1-jétől, az uniós csatlakozás időpontjától fel kellett hagyniuk.
Az EU-ban csak egyetlenegy, kukoricamoly-rezisztenciát hordozó vonal, a MON 810 rendelkezik termesztési engedéllyel. Felmérések szerint az Unióban termesztett kukorica kevesebb mint 2 százaléka genetikailag módosított.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.