2009. január 15., 09:022009. január 15., 09:02
A rendkívül alacsony felvásárlási árak miatt a mezőn hagyták, vagy tüzelőanyagként hasznosítják a termés jelentős részét a Szatmár megyei kukoricatermesztő gazdák. „Felháborító, hogy 36 banit kapunk a szemes kukorica kilójáért, inkább elégetem, nem fogom piacon vesztegetni – nyilatkozta érdeklődésünkre egy börvelyi gazda. – Régebben csak a kisebb csöveket tettem tűzre, mert azokat nehezebb volt lefejteni, de ma már nem válogatok, mind mehet a kazánba. Jó erős tüze van, hamar melegít.”
A Nagykároly környéki falvakban élő gazdák szerint több mint ezer hektár kukorica maradt a mezőn, így ha nem is tudták volna tisztességes áron eladni a terményt, legalább nem kellett eddig raktározási díjat fizetni érte. „Most már a románok sem jönnek a tengeriért. Bezzeg tavaly, mikor nem termett rendesen, mindenkinek kellett, most, hogy van, senki sem keresi” – panaszolta egy nagykárolyi termelő. – Inkább kinn hagyjuk szedetlen. Legfeljebb ellopják, de még az sem lenne akkora kár, mint betakarítani, majd áron alul elvesztegetni.”
A betakarítás mellett komoly befektetést jelent a szemek lemorzsolása és száraz helyen való tárolása is. „Már nem is merek utánaszámolni, mi mennyibe került a szántástól a tárolásig, a műtrágyákról és a növényvédő szerekről nem is beszélve. Idén szó szerint kibabráltak a kukoricatermesztőkkel” – sajnálkozott egy börvelyi kistermelő.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.