2009. március 05., 08:472009. március 05., 08:47
A tárcavezető szerint nem állami szubvencióról lett volna szó, tehát a támogatás nem a műtrágyát gyártó cégekhez jutott volna, hanem a termelők kapták volna kézhez az összeget, mindenki a saját szükséglete szerint. Ám az ET ilyen formában sem ért egyet azzal, hogy a román állam hektáronként körülbelül 60 eurót utaljon ki a gazdáknak kizárólag műtrágya vásárlására.
Ehhez utólag módosítani kellene Románia uniós csatlakozási szerződését. A szántóföldek műtrágyával való kezelését február végén, március elején kellett volna elvégezni.
Március végén az uniós minisztertanács újratárgyalja az ügyet, így őszszel mégis sor kerülhet a támogatásra – mondta a tárcavezető. Az eredeti elképzelés szerint a román kormány idén 2,4 milliárd lejt osztott volna szét erre a célra, ebből egymilliárdot a tavaszi kampány előtt utaltak volna át a gazdáknak.
A támogatás elmaradása érzékenyen érinti a marosvásárhelyi Azomureş vegyi kombinátot. Mint korábban jeleztük, decemberben és januárban kényszerszabadságra küldték a dolgozóit, 75 százalékos bért kaptak, majd február másodikától ismét bejárnak dolgozni, mert külföldi vásárlók jóvoltából a raktáron levő áru nagy része elkelt. De ha az állami segítség elmarad, akkor a vállalat sorsa továbbra is kérdéses marad. A kombinát szakszervezete korábban arra készült, hogy Bukarestben, a mezőgazdasági minisztérium előtt tüntessen annak érdekében, hogy a dolgozók megtarthassák munkahelyeiket.
A marosvásárhelyi vegyi üzem Alternativa 2002 nevű szakszervezetének az alelnöke, Maria Dăndărău a Krónikától tudta meg, hogy Ilie Sărbu sajtótájékoztató keretében nyilatkozott e témáról. „Az a baj, hogy mikor Románia aláírta a csatlakozási szerződést, erről tárgyalni kellett volna, ki kellett volna kötni, hogy az ilyenfajta, szociális jellegű támogatásra a csatlakozás után is lehetőség nyílik”, mondta lapunknak Dăndărău. Az alelnöknő arról is tájékoztatta lapunkat, hogy a vegyi üzemek szakszervezetei közös akcióra készülnek annak érdekében, hogy megmentsék munkahelyeiket.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.