Fotó: Pál Árpád
Romániai kistermelők zöldségeit és gyümölcseit kínálja a vásárlóknak az a Mallţărănesc.ro nevű internetes portál, amelyet a múlt héten indított el az Együtt Növeljük Romániát Egyesület Brassóban.
2017. március 30., 13:052017. március 30., 13:05
Mihai Mihu, a szervezet elnöke elmondta, az a tervük, hogy egy olyan internetes platformot működtessenek, ahol a folyamatosan értékesítési problémákkal küszködő gazdák termékei megrendelés alapján eljuthatnak a vásárlókhoz. „Első lépésben azt szeretnénk elérni, hogy összehozzuk a kistermelőket a hagyományos termékek és a friss zöldségek és gyümölcsök iránt érdeklődő vásárlókkal, a későbbiekben pedig az a célunk, hogy a gazdák a nagyobb kereskedelmi egységekkel is fel tudják venni a kapcsolatot” – részletezte elképzeléseit a honlapot elindító egyesület elnöke.
A kezdeményezéssel eddig 120 kistermelőt tudtak megszólítani, de azt tervezik, hogy a közeljövőben tovább növelik a kínálatot. A Mallţărănesc.ro honlapon az érdeklődőknek be kell jelentkezniük, s az igényelt termék kiválasztása után személyesen is felvehetik a kapcsolatot a termelővel – levélben vagy telefonon –, a portéka ezt követően futárszolgálattal jut el az igénylőhöz.
Európa egyik legjelentősebb online kereskedelmi vállalkozása, az eMag.ro webáruház Nyílj ki, Románia! néven indított hasonló projektet, és azt tervezik, hogy egy év alatt 400 kistermelő közel 50 ezer hagyományos kézműves termékét tudják majd interneten értékesíteni, megközelítőleg 14 millió lej értékben. Az eMag szerint az internetes értékesítésben érdekelt gazdák termékei esetében az átlagnál 50 százalékkal alacsonyabb haszonkulccsal dolgoznak. Bejelentkezhetnek termelői igazolvánnyal és egyéni vállalkozói engedéllyel rendelkező gazdák is.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.