A gazdák számlájára került már az igényelt területalapú támogatások teljes összege, februárban pedig a juhok után járó pénz utalásával kezdődött el az állattenyésztőknek járó szubvenciók kifizetése.
2015. február 05., 13:242015. február 05., 13:24
Első körben a juhtenyésztőknek járó pénzt utalja a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) – tudtuk meg Haschi Andrástól, az intézmény Hargita megyei vezetőjétől.
Az elmúlt évben összesen 9735 gazda 253 394 állat után adta le az állattenyésztőknek járó támogatások valamelyikére az igénylését. Közel 54 ezer szarvasmarha szerepelt a benyújtott kérelmekben, több mint 147 500 juh, 12 700 kecske, közel 37 ezer fejőstehén, megközelítőleg 100 bivaly és 2300 húsmarha.
Miután múlt év végén folyósították a területalapú támogatások (SAPS) előlegét, az elmúlt héten a fennmaradó – hektáronkénti 70 eurónyi – összegek is a bankszámlákra kerültek, számolt be az intézményvezető. Kiemelte, amennyiben valaki mégsem kapta meg a második részletet, bátran forduljon az APIA munkatársaihoz, hogy minél korábban kiderüljön, mi lehet az elmaradás oka.
A szántóterületek esetében a támogatás összege elérhette a hektáronkénti 246 eurót, míg a kaszálók és legelők után a gazdák hektáronként legtöbb 428 euróra számíthattak. Mint arról korábban beszámoltunk, Hargita megyében közel 32 ezer gazda tett le igénylést területalapú támogatásra. Ebből valamivel több, mint százat utasítottak vissza a leadott iratcsomó hiányosságai miatt, ők egyáltalán nem részesülnek a támogatásból.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!