2012. október 25., 09:142012. október 25., 09:14
„A mennyiségbeli csökkenést minőségben ellensúlyozza a természet, hisz az előző években a cukormentes szilvaízt két napig kellett főznünk, idén hat óra alatt elérte a kívánt állagot” – mondta el Már István, a gyümölcsfeldolgozót működtető Székelygyümölcs Egyesület elnöke.
Amint arról beszámoltunk, nyár óta üzemel a második gyümölcsfeldolgozó is Zetelakán, ahol a helyi közbirtokosság területeiről begyűjtött erdei gyümölcsöt, illetve gombát fagyasztják és csomagolják, továbbá két gyümölcsprés is helyet kapott az üzemben. „Megpróbáljuk decentralizálni a gyümölcslékészítést, hogy a gazdáknak ne kelljen nagy távolságokra szállítaniuk a termést, ezért több kis üzemet igyekszünk létesíteni a térségben” – tette hozzá az egyesület vezetője.
A termelők tavaly még a kész termék bizonyos százalékát adták vámként a Székelygyümölcs Egyesületnek, idén azonban változott a rendszer: vám helyett a kész termékért literenként 1,50 lejt, illetve a csomagolóanyag árát kell fizetni. „Tavaly a közvetítők jutányos áron felvásárolták a gyümölcsöt a környező falvakból, és mivel egyszerre nagy mennyiséget dolgoztak fel, szinte kiszorították a kisgazdákat. A feldolgozási díj bevezetésével nekik már nem éri meg a farkaslaki üzembe behozni a gyümölcsöt, így sorra kerülnek a kisgazdák is” – magyarázta Már István, hozzáfűzve: így a tavalyihoz képest kevesebb lesz a munka az üzemben, viszont az egyesület visszatér eredeti céljához, hogy a helyi közösséget támogassa.
Már István elmondta továbbá, idén a Székelygyümölcs-címkével ellátott termékek köre is bővült: hamarosan a boltokban is megjelenik a fenyőaljagombából készített savanyúság. „Eddig körülbelül 8300 üveg savanyított gombát állítottunk elő, október 4-én volt az első próbafőzés. Jelenleg folynak a tárgyalások, hogy mekkora mennyiségben, milyen üzletekben fogjuk majd forgalmazni a gombasavanyúságot” – tájékoztatott az egyesület elnöke.
Az egyesület továbbra is főként belföldön értékesíti gyümölcstermékeit, a tervek szerint fagyasztott gombát és áfonyát külföldre is szállítanak majd. „Elég nagy érdeklődést tapasztaltunk Moldovából, a Solaris Kft. is jelezte érdeklődését, amely kétezer üzletben forgalmazná termékeinket, illetve a Bio Logistic, amely az Auchan üzletlánc beszállítója” – újságolta a Székelygyümölcs Egyesület vezetője. Már István tapasztalata szerint egyébként a multinacionális cégek körében új trend hódít, egyre többen változtatnak nagyon merev szabályrendszerükön, és megpróbálják felkarolni a közösségi vállalkozásokat.
A Székelygyümölcs Egyesület tervei közt szerepel továbbá egy megyei szövetség létrehozása is, mely olyan Hargita megyei közbirtokosságokat és erdőtulajdonosokat tömörítene, amelyek, illetve akik erdei gyümölcs és gomba értékesítésével foglalkoznak. A három régióban – Gyergyó-, Csík- és Udvarhelyszéken – létrehozandó feldolgozóüzemek menedzsmentje viszont egy központi irodában zajlana.
„A farkaslaki és zetelaki példákon felbuzdulva megyeszerte egyre több kis feldolgozóüzem jelenik meg, ezek viszont hosszú távon nem fenntarthatók. Az sem költséghatékony, ha minden közbirtokosság 500 ezer eurós befektetéseket valósít meg, és egyik sem fog működni. A szövetség révén kisebb befektetéssel, a közösségi tevékenységet támogatva közös hasznot is élvezhetnek a közbirtokosságok és erdőtulajdonosok” – fejtette ki Már István.
Kovács Eszter
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.