Székelyföld-szerte több vágóhid épült az elmúlt két esztendőben
Fotó: Keresztes Zoltán
Jó ütemben halad a magyar kormány által finanszírozott székelyföldi gazdaságfejlesztési program mintegy száz nagyberuházásának megvalósítása. A pályázatot nyert mezőgazdasági és élelmiszeripari üzemek többsége már működik, a többit idén december végéig kell átadniuk a vállalkozóknak. A sikertörténetnek számító kisösszegű mezőségi és székelyföldi gazdapályázatok után a programot lebonyolító Pro Economica Alapítvány zöld jelzésre vár, hogy a partiumi gazdapályázatokat is meghirdethesse.
2023. február 16., 09:062023. február 16., 09:06
2023. február 16., 09:222023. február 16., 09:22
Van reális esély arra, hogy a korábban beharangozott partiumi vidékfejlesztési támogatás pályázatait meghirdessék a magyar–román határ mentén fekvő megyék gazdái számára. A hírt Kozma Mónika, a magyar kormány erdélyi gazdaságfejlesztési programját felügyelő, marosvásárhelyi székhelyű Pro Economica Alapítvány vezetője megerősítette a Krónikának. ,,A Kárpát-medencei gazdaságfejlesztési programokra szánt forrás a 2023-as magyar állami költségvetésben is szerepel. A program elindításához viszont továbbra is szükség van román–magyar megállapodásra. Az ügyben zajlanak az egyeztetések” – nyilatkozta lapunknak Kozma Mónika.
Az erdélyi gazdaságfejlesztési program folytatásáról szóló tárgyalások a korábbi bukaresti kormánnyal kezdődtek el, amely különböző feltételeket szabott a magyarországi gazdasági beruházások erdélyi pályázataihoz. Azóta az ukrajnai háború és az energiaválság jelent újabb gondot. Kérdésessé vált a magyarországi gazdasági támogatás további finanszírozása, azonban
Magyar részről tehát indítható lenne az újabb gazdapályázat, amennyiben a román féllel sikerül tető alá hozni a rég várt megállapodást.
,,A partiumi megyék igényeit már korábban felmértük. A partner gazdaszervezetek segítségével bármikor frissítjük az adatokat. Ha zöld jelzést kapunk, rövid idő alatt meg lehet hirdetni a pályázatokat” – magyarázta a Pro Economica Alapítvány vezetője. Időközben azonban Romániában is sokféle pályázati lehetőség indult, hiszen az európai uniós és a román állami agrárpályázatok jórésze immár a kisgazdáknak is szólnak. Igaz, hogy ezeknek a pályázatoknak a benyújtása bürokratikusabb és nehezebb, mint a kisösszegű magyarországi támogatások elnyerése, ám Kozma Mónika szerint ma már nincs olyan égető szükség Erdélyben a magyarországi gazdatámogatásokra, mint pár évvel korábban.
Kozma Mónika abban bízik, hogy a partiumi gazdák számára is meg tudják hirdeti a pályázatokat
Fotó: Haáz Vince
Ezzel egy időben a végéhez közeledik a Pro Economica Alapítvány által a korábbi években megfinanszírozott székelyföldi nagyberuházások megvalósítása. A 2018-tól több részletben megpályázott mintegy száz nagyberuházás a mezőgazdaság, az élelmiszer- és a szállodaipar területén 500 ezer és 7,5 millió euró közötti magyar állami támogatásban részesült. A pályázatokat elnyert vállalkozók önrésze a teljes projekt 50 százaléka. A három székelyföldi megye területén a magyar állami támogatással elindult nagyberuházásoknak eddig a 60 százaléka valósult meg, a többi 40 százalék átadási határideje 2023. december 31.
Egyelőre nem várható elmozdulás a magyar kormány erdélyi gazdaságfejlesztési programjainak folytatása terén, Kalus Iohannis szerint ugyanis a Novák Katalinnak folytatott szerdai megbeszélén „román állami hozzájárulást” szorgalmazott ezekhez. A ro
Kozma Mónika a Krónikának elmondta: a magyar állami támogatásból Székelyföld-szerte vágóhidak és gabonasilók épültek, illetve meglévő tejfeldolgozó vállalatokat korszerűsítettek. Gyergyóban és Háromszéken főleg szántóföldi növénytermesztők pályáztak sikeresen mezőgazdasági gépsorok beszerzésére, termények csomagolására és tárolására.
A legnagyobb székelyföldi beruházások közé tartozik a Csíki Csipsz, a gyergyóremetei tejporgyár és a Merkúr üzletlánc 12 ezer négyzetméteres logisztikai központja hűtőkamrákkal és egyéb korszerű felszereléssel. A logisztikai központ még épül, a két másik nagyberuházás már elkészült. A tejporgyár a működési engedélyek beszerzése után kezdi meg a termelését.
A kerelőszentpáli takarmánykeverő üzem gabonasilói is magyar állami támogatásból épültek
Fotó: Makkay József
A sikeres turisztikai pályázatok terén kilenc vendéglátóipari egységből eddig egyet adtak át – egy négycsillagos szállodát Sepsiszentgyörgyön –, a többi nyolc építése a végéhez közeledik.
Kozma Mónikának jó tapasztalatai vannak az eddigi pályázati kiírásokkal kapcsolatban. Néhány esetben megtörtént, hogy a nagyberuházási pályázatot elnyert vállalkozó visszalépet a finanszírozási szerződés megkötése előtt, de olyan nem fordult elő, hogy a pályázati kötelezettségek be nem tartása miatt vissza kellett szerezni a kifizetett támogatást. Az alapítvány vezetője szerint annak ellenére, hogy jelentősen emelkedtek az építkezési anyagok árai, illetve nőtt a bankkölcsönök kamatlába, a támogatást elnyert székelyföldi vállalkozóknak sikerült túllépni a nehézségeken, és kivétel nélkül befejezik a vállalt beruházást.
A Pro Economica Alapítvány eddigi pályázatait nem érinti, viszont a meghirdetésre váró partiumi gazdaságfejlesztési program csak akkor indulhat el, ha román–magyar kormányközi megállapodás születik a magyar állam által finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési programról.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!