Makkay József

Makkay József

Romániai munkamorál

2023. január 19., 11:232023. január 19., 11:23

2023. január 20., 06:092023. január 20., 06:09

Naponta eljövök a feltúrt kolozsvári belvárosi utcák sáros gödrei mellett. Az építők nem sztresszelik magukat: ugyanaz a munkagép olykor napokig nem mozdul el a helyéből, vagy ha igen, akkor a változatosság kedvéért átviszik az utca másik felébe. Bármennyire is próbálom megfejteni, hogy mit dolgoztak, mennyire haladtak az elmúlt napokban, nem sikerül. A kolozsvári munkások mellett megjelentek csapatban ázsiai országokból érkezett vendégmunkások is. Meglepetésemre egy nagy közös vonás van bennük: épp úgy a lapátnyélre támaszkodva lopják a napot, mint a román munkások. A vendéglátó példája ragadós, így a ,,közös munka” rányomja bélyegét a történelmi belváros felújítási tempójára.

Azt egy kívülálló is meg tudja ítélni, hogy

az utcák teljes rendbetétele ebben az ütemben akár évekig elhúzódhat, hatalmas forgalmi dugókat okozva a belvárosi iskolák körül.

Közösségi oldalakon már attól rettegnek az emberek, hogy mi lesz a kincses várossal, ha a polgármesteri ígéretek alapján valóban elkezdik a metróépítést, és a város fő tengelyének számító utat lezárják a forgalom elől. Ilyen munkamenettel évekre megbénulhat Kolozsvár forgalma.

Van összehasonlítási alapom is. Amikor időm engedi, elutazok kedvenc fürdővárosomba, Gyulára. A Tiborc utca, ahol meg szoktunk szállni – ennek hosszúsága nagyjából megegyezik a bő két éve munkaterületnek számító, és a befejezéstől még távol álló kolozsvári Farkas utcával – tavaly nyáron bosszúságot okozott, mert felújítási munkálatok miatt nem tudtunk behajtani a kocsival. Meglepetésemre a tavaly áprilisban elkezdett nagyívű munkálatokat december elejére befejezték. Amikor ismét arra jártam, nem hittem a szememnek. A gyönyörűen felújított utcában a tavasszal beültetésre kerülő virágágyások helye is pontosan ki volt jelölve. Semmiféle nyomát nem láttam a korábbi sáros munkatelepnek.

Nos,

nagyjából ez a különbség Románia és Magyarország mindenféle infrastrukturális beruházása között.

Ezért van ott országhatártól országhatárig nyúló autópálya-hálózat. Ezzel szemben Romániában a tervezgetések gyakorlati megvalósítása soha nem ér véget: ami rosszul indul, az rosszul is végződik.

Ahogyan a kolozsvári belvárosi sarat gyúró cégek alkalmazottainak nem fűződik érdekük ahhoz, hogy gyorsan és hatékonyan dolgozzanak, ez a munkamorál érhető tetten a legtöbb romániai állami és önkormányzati beruházáson. A fővállalkozó által elnyert pályázat alvállalkozó cégeken keresztül kerül megvalósításra. Fenn valaki leveszi a sápot, a munkát elvégző cégek alkalmazottjai pedig kis pénzből rosszul dolgoznak. Vagy nincs is, aki dolgozzon, mert a jó szakik kétezer kilométerrel nyugatabbra ugyanazért a munkáért a többszörösét kapják. Sok esetben nem is kérdés, hogy melyiket választják.

Marad tehát az örök dilemma: a beruházás megrendelője eltűri-e, hogy végeláthatatlan határidőkig húzódjon a munkatelep, vagy szerződést bont, pereskedik és új kivitelezőt keres? Az utóbbi változat azonban azzal a veszéllyel járhat, hogy vederből cseberbe lép.

Az ilyen történetekben mindig a romániai munkamorálhoz kanyarodunk vissza. Ami a hazai társadalom nehezen gyógyítható, krónikus betegsége.

Aki munkavállalóként ,,gyógyulni” akar, az gyakran Nyugat-Európában keres munkát.

Miután ott megszokja, nem kívánkozik vissza a hazai valóságba, mert tudja, hogy idehaza nem változtak azok a körülmények, amiért távozásra kényszerült.

Közben az országban megy a vég nélküli ötletelés arról, hogyan lehet kis fizetésért jó munkást találni. Akár a világ másik feléből is. A választ a vállalkozó, az önkormányzat és a miniszterelnök is tudja, de mindenki úgy tesz, mintha minden rendben lenne. Valójában semmi nincs rendben.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A katasztrófa és a „kisebbik rossz”

Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Éjszaka a strandon – egy szavazat a félelem és a megaláztatás ellen

Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na de mi következik az államfőválasztás után?

Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.