Pataky István
2022. május 27., 08:092022. május 27., 08:09
Repedezik a magyarellenesség újabb kis gömböce. Székely hokisokat, focistákat, szurkolókat, minisztereket és még Magyarország elnökét is bekapta a hirtelen fellángolt román nacionalista telhetetlenség. Valótlanságokat és féligazságokat közlő újságírók, hőzöngő jégkorong-szövetség, kettős mércét alkalmazó külügyminisztérium, képmutatóan felháborodó politikusok, nyíltan heccelő, gyűlöletet szító televíziós műsorok görgették a naponta kínkeservesen előkapart áltémákat.
A repedés akkor kezdett mutatkozni, amikor kezdte ellopni a show-t a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR). George Simionék mögött sok elemző már az úzvölgyi temetőgyalázáskor is az orosz háttérirányítást vélte felfedezni. Ma még többen állítják: Moszkva érdekei szerint politizál, kelt feszültséget az AUR. Most tehát különösképpen nem ildomos Bukarestben egy platformra kerülni Oroszország feltételezett romániai embereivel.
Márpedig az AUR megemelte a tétet „magyar ügyben”, azt követeli a PSD-től és a PNL-től, hogy páros lábbal rúgják ki a koalícióból a „Magyarország és Orbán Viktor szolgálatában álló” RMDSZ-t. A két nagyobb kormányzó párt berkeiben nem kevés azoknak a száma, akik helyeslik a javaslatot. Ővelük szemben viszont sok erős érv áll. Az egyik, hogy a régi politikai alapszabály szerint kormányzóként az ellenzéknek engedni az első lépés a hatalom elvesztésének útján. A másik érv: ez a koalíció nem szerelemből jött létre, a parlamenti többség szempontjából irreleváns RMDSZ bevonása is a hosszabb távú stabilitáshoz kellett, amit éppen az AUR erősödése és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kiszámíthatatlansága veszélyeztetett.
Az ukrajnai háború kitörése óta ez utóbbi érv biztonsági jelleggel egészült ki. Nem kell geopolitikai szakértőnek lenni ahhoz, hogy megállapítsuk, Moszkvának elemi érdeke az instabilitás felerősödése Európában, ebben a régióban pedig különösképpen. A magyar–román etnikai villongás esetleges kiújulása, Magyarország és Románia viszonyának elmérgesedése kívánságműsorral érne fel Moszkvában.
A Washington által „barátian” felügyelt bukaresti hatalmi szemléletben színtiszta orosz érdeket szolgálna az RMDSZ kitessékelése a hatalmi pozícióból, ahol a magyar szövetség a forráselosztások terén erős befolyással rendelkezhet ugyan, de „szem előtt van”. A román belpolitikai kérdésekben mindig „készségesen aktív” Egyesült Államok bukaresti nagykövetségén valószínűleg gyors találkozót kértek volna Nicolae Ciucă miniszterelnöktől, ha komolyan felmerül a koalíció magyar láncszemének kiiktatása. Különösebb túlzás nélkül: most, az ukrajnai háború árnyékában amerikai érdek is az RMDSZ-szel megerősített romániai stabilitás.
Ha a bukaresti koalíciós szerepvállalása nem is került veszélybe, a mindent elárasztó magyarellenes performansz bizonyosan meggyengítette az RMDSZ tárgyalási pozícióit, aminek ismét a kisebbségi törvény lehet az áldozata. A folyamatosan halasztgatott jogszabály tervezetéről még nyárig meg kellene egyezni a PSD-vel és a PNL-vel ahhoz, hogy esély legyen az őszi elfogadásra. Ennek most akkora a valószínűsége, mint a székely himnusz felcsendülésének az AUR kongresszusán.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!