Pataky István
2022. május 27., 08:092022. május 27., 08:09
Repedezik a magyarellenesség újabb kis gömböce. Székely hokisokat, focistákat, szurkolókat, minisztereket és még Magyarország elnökét is bekapta a hirtelen fellángolt román nacionalista telhetetlenség. Valótlanságokat és féligazságokat közlő újságírók, hőzöngő jégkorong-szövetség, kettős mércét alkalmazó külügyminisztérium, képmutatóan felháborodó politikusok, nyíltan heccelő, gyűlöletet szító televíziós műsorok görgették a naponta kínkeservesen előkapart áltémákat.
A repedés akkor kezdett mutatkozni, amikor kezdte ellopni a show-t a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR). George Simionék mögött sok elemző már az úzvölgyi temetőgyalázáskor is az orosz háttérirányítást vélte felfedezni. Ma még többen állítják: Moszkva érdekei szerint politizál, kelt feszültséget az AUR. Most tehát különösképpen nem ildomos Bukarestben egy platformra kerülni Oroszország feltételezett romániai embereivel.
Márpedig az AUR megemelte a tétet „magyar ügyben”, azt követeli a PSD-től és a PNL-től, hogy páros lábbal rúgják ki a koalícióból a „Magyarország és Orbán Viktor szolgálatában álló” RMDSZ-t. A két nagyobb kormányzó párt berkeiben nem kevés azoknak a száma, akik helyeslik a javaslatot. Ővelük szemben viszont sok erős érv áll. Az egyik, hogy a régi politikai alapszabály szerint kormányzóként az ellenzéknek engedni az első lépés a hatalom elvesztésének útján. A másik érv: ez a koalíció nem szerelemből jött létre, a parlamenti többség szempontjából irreleváns RMDSZ bevonása is a hosszabb távú stabilitáshoz kellett, amit éppen az AUR erősödése és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kiszámíthatatlansága veszélyeztetett.
Az ukrajnai háború kitörése óta ez utóbbi érv biztonsági jelleggel egészült ki. Nem kell geopolitikai szakértőnek lenni ahhoz, hogy megállapítsuk, Moszkvának elemi érdeke az instabilitás felerősödése Európában, ebben a régióban pedig különösképpen. A magyar–román etnikai villongás esetleges kiújulása, Magyarország és Románia viszonyának elmérgesedése kívánságműsorral érne fel Moszkvában.
A Washington által „barátian” felügyelt bukaresti hatalmi szemléletben színtiszta orosz érdeket szolgálna az RMDSZ kitessékelése a hatalmi pozícióból, ahol a magyar szövetség a forráselosztások terén erős befolyással rendelkezhet ugyan, de „szem előtt van”. A román belpolitikai kérdésekben mindig „készségesen aktív” Egyesült Államok bukaresti nagykövetségén valószínűleg gyors találkozót kértek volna Nicolae Ciucă miniszterelnöktől, ha komolyan felmerül a koalíció magyar láncszemének kiiktatása. Különösebb túlzás nélkül: most, az ukrajnai háború árnyékában amerikai érdek is az RMDSZ-szel megerősített romániai stabilitás.
Ha a bukaresti koalíciós szerepvállalása nem is került veszélybe, a mindent elárasztó magyarellenes performansz bizonyosan meggyengítette az RMDSZ tárgyalási pozícióit, aminek ismét a kisebbségi törvény lehet az áldozata. A folyamatosan halasztgatott jogszabály tervezetéről még nyárig meg kellene egyezni a PSD-vel és a PNL-vel ahhoz, hogy esély legyen az őszi elfogadásra. Ennek most akkora a valószínűsége, mint a székely himnusz felcsendülésének az AUR kongresszusán.
Balogh Levente
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Páva Adorján
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Rostás Szabolcs
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Balogh Levente
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Rostás Szabolcs
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Balogh Levente
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
szóljon hozzá!