Makkay József
2023. február 19., 10:012023. február 19., 10:01
2023. február 19., 10:062023. február 19., 10:06
Első látásra úgy tűnik, messze van az úzvölgyi katonatemető nyugalmához szükséges rendezés, ami a Bákó megyei táblabíróság végleges határozatának végrehajtását jelenti. A Csíkszentmárton község gondozásában lévő temetőben le kell bontani és nyomtalanul eltakarítani az illegálisan felállított ortodox betonkereszteket. Akkor valójában mi a gond?
Az immár négy esztendeje tartó temetőgyalázás elvileg a végéhez ért, hiszen a román bíróságnak is elege lett azokból a törvényetelenségekből, amelyeket egy szélsőséges román csoport támogatásával követett el Dormánfalva polgármesteri hivatala, kénye-kedve szerint tologatva településének, és ezzel Bákó megyének a határát. Megszületett tehát a jogerős bírósági döntés, amely feketén-fehéren kimondja a régi-új úzvölgyi temetőtulajdonos, a Hargita megyei Csíkszentmárton község nevét. És ezzel gyakorlatilag visszakanyarodik a bő tíz évvel korábbi kormányhatározathoz, amely ugyanazt a település- és megyehatárt húzta meg Hargita és Bákó megye között.
Ezzel pontnak kéne kerülnie a történet végére.
Más illegális építkezések bontására különösebb csetepaté nélkül szokott sor kerülni. De sorolhatnánk rengeteg más bírósági végzést is, amit végrehajtókkal tartatnak be. Ez kellene hogy legyen az úzvölgyi katonatemető kapcsán született bírósági döntés végrehajtásának a sorsa is.
De vajon miért nem az? Miért fogalmazódik meg közösségi oldalak rengeteg magyar hozzászólásában, hogy
Miért akarjuk beteljesíteni magunk ellen a végzetet azzal, hogy megjósoljuk, megjövendöljük az ellenkezőjét?
Az egyértelmű válasz politikusaink tanácstalanságában keresendő. Az RMDSZ elnökének, Kelemen Hunornak az úzvölgyi katonatemető kapcsán született bírósági döntés végrehajtásáról a törvénytelenül felépített 19 emeletes bukaresti Cathedral Plaza jutott eszébe, amelyet egy 2011-ben születt bírósági végzés ellenére sem bontottak le. A Krónikának adott interjújában mintha azt sugallná, hogy hasonló sors fog várni az úzvölgyi katonatemető ortodox keresztjeire is. De az üggyel foglalkozó jogász szakemberek sem mernek egyértelműen választ adni a hogyan tovább kérdésére. Mindenki azt mérlegeli,
Valóban, mi lesz? Mi történik akkor, ha egy focimeccsen szélsőséges, huligán csoport elkezd törni-zúzni, petárdákat dobálni, verekedni? Közbelép az ilyen eseteket profi módon rendezni tudó állami erőszakszervezet, a csendőrség, és feloszlatja a randalírozókat. A kemény magot megbünteti vagy őrizetbe veszi. Világszerte bevett rendezési elv ez, mert egy demokratikus ország nem engedheti meg magának, hogy a békés emberek nyugalmát veszélyeztesse a közveszélyes csürhe.
Hasonló forgatókönyvben kell gondolkodni az úzvölgyi temető ügyében is, mert a magyarságnak már nincs hova hátrálnia. A bákói román bírák becsületére legyen mondva, kimondták a számunkra kedvező ítéletet. Ennek
Amiben – a kishitű emberekhez hasonlóan – nem azt kell keresni, mit miért nem lehet megtenni, hanem céltudatosan arra törekedni, hogy a számunkra kedvező bírósági döntés a gyakorlatban is valósággá váljék.
Nemrég egy szórványlelkésszel találkoztam, aki dél-erdélyi településeken pereli vissza a magyar egyház egykori jussát. Több földterületet visszakapott olyan falvakban, ahol alig, vagy egyáltalán nem élnek már magyarok. Megkérdeztem, ki áll a háta mögött. Azt válaszolta: azoknak a nevében kilincsel, akik fizikailag már nincsenek közöttünk, de ő mégis érzi a jelenlétüket. Ezért tud benyitni úgy polgármesteri hivatalokba, mintha ötszáz vagy ezer magyar híve állna mögötte.
Ez lehetne a mára elnéptelenedett Úzvölgye település katonatemetője nyugalmának és közösségi sikerünknek is a kulcsa. Csak végre le kéne vetkőzni a kishitűséget.
Balogh Levente
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.
Balogh Levente
Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.
Balogh Levente
Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.
Makkay József
Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.
Páva Adorján
Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?
Balogh Levente
Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.
Rostás Szabolcs
Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.
szóljon hozzá!