A voksolás körüli machinációk, háttéregyeztetések és zsarolások nyomán az indítvány körüli iszapbirkózásból valószínűleg épp azon párt erős emberei kerültek ki diadalmasan, amelynek a kezdeményezése most elbukott. Csakhogy nem a Mircea Geoană fémjelezte jelenlegi szociáldemokrata vezetés, hanem épp a pártelnök belső ellenfelei dörzsölhetik elégedetten a tenyerüket.
A bizalmatlansági indítvány csúfos bukása ugyanis vélhetően annak tudható be, hogy a kormány sikeresen alkalmazta az oszd meg és uralkodj elvét az amúgy is belső konfliktusok szabdalta PSD-vel szemben. Miközben a baloldali párton belüli mérsékeltebb hangok folyamatosan bírálták a jelenlegi vezetést, amely meggondolatlanul beterjesztette a bizalmatlansági indítványt, Geoană megvadult orrszarvúként robogott előre. Pedig a jelek szerint nemcsak a népszerűségi mutatókat nem vette figyelembe – amelyek szerint az indítvány elfogadása esetén a Demokrata Párt került volna helyzetbe –, de a saját pártján belüli erőviszonyokat is csúnyán „elmérte”. Ennek tudható be, hogy a pártfegyelemhez való igazodás helyett a PSD egyes képviselői a pártot a népszerűségi listákon egyre alacsonyabbra vezető Geoană ellen voksoltak – és ezzel valószínűleg elő is készítették a leváltását.
Az indítvány megtorpedózásáért cserében Geoană ellenfelei, az öreg rókák – Viorel Hrebenciuc, Ion Iliescu és Adrian Năstase – gyakorlatilag azt zsarolják ki a kormányból, amit akarnak. Most ugyanis igencsak elképzelhető, hogy a liberális–RMDSZ-kormány a PSD Geoană-ellenes szárnyának külső támogatásával viszi végig mandátumát.
Mircea Geoană mellett a tegnapi voksolás másik nagy vesztese Traian Băsescu államfő, aki az elmúlt másfél évben gyakorlatilag mindent megtett a neki nem tetsző kormány megbuktatásáért. Míg azonban Geoană várhatóan legyőzött hadvezérként tűnik el a süllyesztőben, borítékolható, hogy Băsescu a továbbiakban is minden követ megmozgat a Demokrata Párt hatalomra jutatása érdekében.
Bár politikai karrierjének, szánalmas közéleti megnyilvánulásainak egyszer s mindenkorra vége, a nagybányaiak számára is örök tanulságként kell szolgálnia, hogy soha többé ne szavazzanak bizalmat a polgármesterükhöz hasonló politikai brigantinak.
„Nagy tételben lehetne fogadni, hogy a választási évet követően, 2025-ben jön majd a nyugdíjemelés böjtje, amikor elő kell teremteni valahonnan az ehhez szükséges pénzt, ami csakis adóemelések formájában folyhat be, vagy esetleg hitelfelvétel útján”.
Magyar futballisták állnak sorfalat, megtapsolják román ellenfelüket, román szurkolók pedig éltetik Magyarország válogatottját? Ilyesmi eddig teljesen szürreálisnak tűnt, sci-fibe illő jelenetnek számított, erre tessék, mégis megtörténik.
Mihai Tîrnoveanu és magyargyűlölő bandája számára semmi sem drága, ezt számtalanszor bebizonyították a nacionalista szeánszok kísérte úzvölgyi temetődúlás, a magyar államfő nagykárolyi látogatása során tanúsított megnyilvánulásaik alkalmával.
Ukrajnai háború ide, infláció és gazdasági problémák oda, a romániai nyilvánosság és a politikum ismét csak talált egy olyan témát, amelyet a jelek szerint sokkal, de sokkal fontosabbnak tekint ezeknél.
Rövid időn belül két vaskos sallerbe is sikerült belefutnia a korábban legendásan hatékonynak tartott román diplomáciának.
Így, az Ukrajna ellen Oroszország által indított agresszió első évfordulóján a világ történéseire a legnagyobb befolyással bíró vezetők által tett nyilatkozatok alapján egy dolog jelenthető ki biztosan: a háború még jó ideig velünk marad.
Első látásra úgy tűnik, messze van az úzvölgyi katonatemető nyugalmához szükséges rendezés. A Csíkszentmárton község gondozásában lévő temetőben le kell bontani és eltakarítani az illegálisan felállított betonkereszteket. Akkor valójában mi a gond?
Azon valószínűleg kevesen lepődnek meg, hogy Moszkva szemét nagyon szúrja, hogy Moldovának Nyugat-barát, EU-csatlakozást célul kitűző kormánya van.
Elszörnyedve, részvéttel, szánakozással, a gyász érzésével követik az emberek szerte a világon a Törökországot és Szíriát sújtó pusztító erejű földrengés következményeit.