Kiss Judit

Kiss Judit

Áldilemmáink egy katasztrófa villanófényében

2023. február 11., 09:552023. február 11., 09:55

2023. február 12., 07:212023. február 12., 07:21

Elszörnyedve, részvéttel, szánakozással, a gyász érzésével követik az emberek szerte a világon a Törökországot és Szíriát sújtó pusztító erejű földrengés következményeit. Minden nap több ezerrel nőtt a halálos áldozatok száma hétfő hajnal óta, amikor a térségnek az elmúlt száz évben történt legnagyobb természeti katasztrófája következett be. Az emberi lelket ennek hallatán elsősorban rémület fogja el, azonnal az jut eszünkbe: mennyire törékeny is az élet egy ilyen hatalmas mértékű tragédia villanófényében.

Egy effajta katasztrófához mérten szempillantás alatt jelentéktelenné törpülnek mindennapi apró-cseprő problémáink, áldilemmáink, csekély mértékű szenvedéseink

– amelyek miatt hajlamosak vagyunk állandóan panaszkodni, amelyeket olykor hajlamosak vagyunk indokolatlanul felnagyítani. Az élet törékenységének tudatában eltörpül mindennapi meddő politikai, közéleti csatározásaink, hadakozásaink, feszültségeink, áskálódásaink súlya és jelentősége. A hasonló léptékű nagy tragédiáknak az is a hozadéka, hogy segíthetnek módosítani világlátásunkon, más perspektívát adhatnak nekünk, és arra irányíthatják figyelmünket: értékeljük jobban, másként emberi létezésünket, minden egyes napunkat, lehetőségeinket, embertársainkhoz fűződő kapcsolatunkat.

Döbbenten nézte mindenki a képsorokat, amelyek azt mutatták, miként kerestek, mentettek emberek, kutyák túlélőket a romok alól. Egészen megrázó felvételek is bejárták a világhálót, például az, amint az édesapa a romok alatt rekedt, halott kislánya kezét fogta. A tehetetlen részvét és döbbenet után a meghatározó érzés és szándék a segíteni akarásé: rengeteg ország, nemzetközi szervezet, civil szervezet, sőt magánszemélyek is igyekeztek és igyekeznek segíteni a tragédia sújtotta térségnek,

Erdélyből is sokan ajánlottak fel segélyt a károsultaknak.

A borzalmas katasztrófák hallatán azért is szörnyed el az ember, mert önkéntelenül is arra gondol, vele is bármikor megtörténhet hasonló, a részvét érzése után a szorongás merül fel sokakban: vajon ami országunkat is érheti ilyen pusztító erejű rengés? Az idősebb nemzedék tagjaiban biztosan felébrednek az 1977 márciusában Romániában történt 7,2-es erősségű földrengéssel kapcsolatos megrázó élmények: az a földmozgás másfélezer halálos áldozatot követelt. Az emberekben még akkor is ott lappanghat a halálfélelem a törökországi tragédia hallatán, ha a hazai szeizmológusok azzal nyugtatják a kedélyeket: a Romániában bekövetkezett földrengéseknek nincs közük a törökországiakhoz, Vrancea környékén normális a szeizmikus aktivitás. Az aggodalom pedig arra is vonatkozik, vajon a mi épületeink mennyire bírnának ki egy nagyobb erejű földmozgást? A török és szír katasztrófa kapcsán sok szó esett arról, hogy azért is dőlhettek össze kártyavárként épületek – akár nemrég épített tömbházak is – mert nem voltak biztonságosabban megépítve ebből a szempontból.

Jól tudjuk,

Romániában is akad bőven olyan épület, ami egy erősebb földmozgás hatására könnyedén összedőlne: belügyminisztériumi becslés szerint 350 ezer.

A török és szír tragédia hatalmas felkiáltójele tehát hatósági, de személyes, lelki szinten is ad mindannyiunknak bőven gondolkozni- és tennivalót. Nem kevesebbet, mint hogy viszonyuljunk kicsit másképp törékeny emberi létezésünkhöz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.