A népszavazásrólszóló törvény szavazásakor hozzájukcsatlakozó kormánypártokat, a liberálisokatés az RMDSZ-t viszont egész más meggondolásvezérelte. Céljuk elejét venni annak, hogy azelnök – politikai hovatartozásuktól függetlenül– folytassa tényleges vagy potenciális ellenfeleifelszalámizását, és hogy egyre inkábbsaját irányítása alá vonja azállami intézményeket.
A PNL-nek és az RMDSZ-nekugyanakkor csak a legvégső esetben lehet érdeke, hogyBãsescut valóban felfüggeszszék, hiszen azvalószínűleg a demokraták kormánybólvaló távozását vonná maga után,ami ellehetetlenítené a kormányzást. Agesztus így az önmagát az utóbbi időbenmindinkább nyeregben érző és koalíciósszövetségeseit is egyre hevesebben támadó,a belpolitikai botrányok gerjesztéséértelsősorban felelős, az igazságszolgáltatásképviselőinek is ukázokat adó államfőnekküldött figyelmeztetésnek tekinthető. Ha veszi azüzenetet, és felhagy a koalíció belülrőltörténő szabotálásával, valamint a„Szervusz nép – szervusz király” jellegű,populista, demagóg politikával, nem valószínű,hogy sikeres lesz a megbuktatására tett kísérlet.Amennyiben nem, a felelősség nagy része őt terheli avárható sokkal mélyebb válságért.BãsescufelelősségeFurcsa társaságba kerültek azutóbbi időben mindazok, akik valóban aggódnak aromániai demokráciáért: egyik napróla másikra arra kellett eszmélniük, hogy aSzociáldemokrata Párt, a Nagy-Románia Pártés a Konzervatív Párt is ugyanazt akarja, amitők. Nevezetesen: megakadályozni Traian Bãsescu államfőt,hogy folytassa eddigi tevékenységét. Persze nemszabad figyelmen kívül hagyni, hogy az indokokkülönbözőek, és a megoldást semugyanabban látják: míg a három évepadlón lévő szocdemek Bãsescu felfüggesztésébenlátják a hatalomba való visszatérésükesélyét, a szélsőségesen nacionalistaVadim-féle párt a „minél rosszabb, annáljobb” elvét követve buktatna államfőt, akonzervatívok meg törleszteni kívánnak. Anépszavazásról szóló törvényszavazásakor hozzájuk csatlakozókormánypártokat, a liberálisokat és azRMDSZ-t viszont egész más meggondolás vezérelte.Céljuk elejét venni annak, hogy az elnök –politikai hovatartozásuktól függetlenül –folytassa tényleges vagy potenciális ellenfeleifelszalámizását, és hogy egyre inkábbsaját irányítása alá vonja azállami intézményeket.
A PNL-nek és az RMDSZ-nekugyanakkor csak a legvégső esetben lehet érdeke, hogyBãsescut valóban felfüggeszszék, hiszen azvalószínűleg a demokraták kormánybólvaló távozását vonná maga után,ami ellehetetlenítené a kormányzást. Agesztus így az önmagát az utóbbi időbenmindinkább nyeregben érző és koalíciósszövetségeseit is egyre hevesebben támadó,a belpolitikai botrányok gerjesztéséértelsősorban felelős, az igazságszolgáltatásképviselőinek is ukázokat adó államfőnekküldött figyelmeztetésnek tekinthető. Ha veszi azüzenetet, és felhagy a koalíció belülrőltörténő szabotálásával, valamint a„Szervusz nép – szervusz király” jellegű,populista, demagóg politikával, nem valószínű,hogy sikeres lesz a megbuktatására tett kísérlet.Amennyiben nem, a felelősség nagy része őt terheli avárható sokkal mélyebb válságért.
Bár politikai karrierjének, szánalmas közéleti megnyilvánulásainak egyszer s mindenkorra vége, a nagybányaiak számára is örök tanulságként kell szolgálnia, hogy soha többé ne szavazzanak bizalmat a polgármesterükhöz hasonló politikai brigantinak.
„Nagy tételben lehetne fogadni, hogy a választási évet követően, 2025-ben jön majd a nyugdíjemelés böjtje, amikor elő kell teremteni valahonnan az ehhez szükséges pénzt, ami csakis adóemelések formájában folyhat be, vagy esetleg hitelfelvétel útján”.
Magyar futballisták állnak sorfalat, megtapsolják román ellenfelüket, román szurkolók pedig éltetik Magyarország válogatottját? Ilyesmi eddig teljesen szürreálisnak tűnt, sci-fibe illő jelenetnek számított, erre tessék, mégis megtörténik.
Mihai Tîrnoveanu és magyargyűlölő bandája számára semmi sem drága, ezt számtalanszor bebizonyították a nacionalista szeánszok kísérte úzvölgyi temetődúlás, a magyar államfő nagykárolyi látogatása során tanúsított megnyilvánulásaik alkalmával.
Ukrajnai háború ide, infláció és gazdasági problémák oda, a romániai nyilvánosság és a politikum ismét csak talált egy olyan témát, amelyet a jelek szerint sokkal, de sokkal fontosabbnak tekint ezeknél.
Rövid időn belül két vaskos sallerbe is sikerült belefutnia a korábban legendásan hatékonynak tartott román diplomáciának.
Így, az Ukrajna ellen Oroszország által indított agresszió első évfordulóján a világ történéseire a legnagyobb befolyással bíró vezetők által tett nyilatkozatok alapján egy dolog jelenthető ki biztosan: a háború még jó ideig velünk marad.
Első látásra úgy tűnik, messze van az úzvölgyi katonatemető nyugalmához szükséges rendezés. A Csíkszentmárton község gondozásában lévő temetőben le kell bontani és eltakarítani az illegálisan felállított betonkereszteket. Akkor valójában mi a gond?
Azon valószínűleg kevesen lepődnek meg, hogy Moszkva szemét nagyon szúrja, hogy Moldovának Nyugat-barát, EU-csatlakozást célul kitűző kormánya van.
Elszörnyedve, részvéttel, szánakozással, a gyász érzésével követik az emberek szerte a világon a Törökországot és Szíriát sújtó pusztító erejű földrengés következményeit.