Az első, az EMNT és a MPP közötti törésvonal már akkor megmutatkozott, amikor Tőkés László belső legitimitási gondokkal szembesítette az MPP-t, és tisztújító kongresszus összehívását sürgette az alakulaton belül. Szász mindezt olyannyira zokon vette, hogy – nyíltan nem mervén visszavágni a püspöknek – Toró T. Tibor és Szilágyi Zsolt EMNT-alelnökök „parlamenti mandátumszerzési ambícióival” magyarázta a tőkési kritikát, valamint a nemzeti tanács és az RMDSZ közeledését. A Szász és Tőkés közötti ellentét mélyülésére utal az is, hogy a püspök az RMDSZ-szel együtt az MPP-t is felelőssé tette az összerdélyi választási koalíció kútba eséséért. Ráadásul a püspöki bírálat megismétlődött Tőkés László és Markó Béla Duna televíziós vitáján is, amely mindamellett, hogy új alapokra helyezte a két vezető erdélyi magyar politikus viszonyát – történetesen az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum megalapításával kapcsolatos egyetértéssel –, vélhetően ezzel egyenlő arányban váltott ki újabb politikai féltékenységet az MPP vezetőjéből.
Miközben azonban Szász Jenőnek eddig csak kívülről kellett visszavernie a bejegyzett, és nem választott elnöki minőségét kifogásoló támadásokat, ezekkel immár pártján belül is szembesülnie kell. A Kolozs és Kovászna megyei szervezetek belső tisztújítást, valamint a választásokon való önálló indulást sürgető álláspontját már csak azért sem söpörheti le az asztalról, mert ezáltal azokat a kritikákat támasztaná alá, miszerint az MPP vezetése kizárólag az elnök kezében összpontosul, a lényeges kérdésekbe pedig a szervezeteknek nincs beleszólásuk. Még akkor is, ha az alakulat számára valóban a függetlenek indítása jelenti az egyetlen megoldást a parlamenti választásokon, a testületi részvétel pedig borítékolt fiaskó. Ennek a döntésnek a nyilvános kibeszélésére azonban úgyszintén alkalmas lehetne egy országos gyűlés, amelyen Szász Jenőnek adott esetben a belső megmérettetést is vállalnia kell. Többek között erről is szól ugyanis a választás szabadságának, a politikai pluralizmusnak az MPP által bevezetett fogalma.
Bár politikai karrierjének, szánalmas közéleti megnyilvánulásainak egyszer s mindenkorra vége, a nagybányaiak számára is örök tanulságként kell szolgálnia, hogy soha többé ne szavazzanak bizalmat a polgármesterükhöz hasonló politikai brigantinak.
„Nagy tételben lehetne fogadni, hogy a választási évet követően, 2025-ben jön majd a nyugdíjemelés böjtje, amikor elő kell teremteni valahonnan az ehhez szükséges pénzt, ami csakis adóemelések formájában folyhat be, vagy esetleg hitelfelvétel útján”.
Magyar futballisták állnak sorfalat, megtapsolják román ellenfelüket, román szurkolók pedig éltetik Magyarország válogatottját? Ilyesmi eddig teljesen szürreálisnak tűnt, sci-fibe illő jelenetnek számított, erre tessék, mégis megtörténik.
Mihai Tîrnoveanu és magyargyűlölő bandája számára semmi sem drága, ezt számtalanszor bebizonyították a nacionalista szeánszok kísérte úzvölgyi temetődúlás, a magyar államfő nagykárolyi látogatása során tanúsított megnyilvánulásaik alkalmával.
Ukrajnai háború ide, infláció és gazdasági problémák oda, a romániai nyilvánosság és a politikum ismét csak talált egy olyan témát, amelyet a jelek szerint sokkal, de sokkal fontosabbnak tekint ezeknél.
Rövid időn belül két vaskos sallerbe is sikerült belefutnia a korábban legendásan hatékonynak tartott román diplomáciának.
Így, az Ukrajna ellen Oroszország által indított agresszió első évfordulóján a világ történéseire a legnagyobb befolyással bíró vezetők által tett nyilatkozatok alapján egy dolog jelenthető ki biztosan: a háború még jó ideig velünk marad.
Első látásra úgy tűnik, messze van az úzvölgyi katonatemető nyugalmához szükséges rendezés. A Csíkszentmárton község gondozásában lévő temetőben le kell bontani és eltakarítani az illegálisan felállított betonkereszteket. Akkor valójában mi a gond?
Azon valószínűleg kevesen lepődnek meg, hogy Moszkva szemét nagyon szúrja, hogy Moldovának Nyugat-barát, EU-csatlakozást célul kitűző kormánya van.
Elszörnyedve, részvéttel, szánakozással, a gyász érzésével követik az emberek szerte a világon a Törökországot és Szíriát sújtó pusztító erejű földrengés következményeit.