Rostás Szabolcs
2023. május 09., 13:59
2023. május 09., 13:59
Rendszeresen látnak napvilágot óhatatlanul bekövetkező fejleményként tálalt értesülések a hírtelevíziókban, portálokon, miszerint hol a román liberálisok (PNL) túrnák ki a hatalomból a magyar alakulatot, hol a szociáldemokraták (PSD) elégelték meg a parlamenti súlyához képest sokkal tekintélyesebb kormányzati szerepét.
Vagy újabban annak mentén robbant ki a „koalíciós válság”, hogy a PNL állítólag szemet vetett a Tánczos Barna által irányított környezetvédelmi minisztériumra, amelytől viszont az RMDSZ nem hajlandó megválni, és ezért hajlanó feláldozni a hatalomban betöltött pozícióját.
Aki ellenben hajlandó kicsit átfogóbban szemlélni a jelenlegi politikai helyzetet és a 2021 novemberében megalakult nagykoalíciót, az hamar rájön, hogy az időnként felbukkanó nézeteltérések amolyan politikai cicaharcok csupán. És hogy jelenleg a bukaresti hatalmi konstrukció egyetlen szereplőjének sem áll érdekében felrúgni ezt a három szereplős politikai érdekházasságot. Már önmagában az sem merül fel, hogy a két román párt valamelyike kilépjen a koalícióból, és az ellenzéki szerepet válassza. A PSD éppen átvenni készül a miniszterelnki tisztséget a PNL-lel kötött megállapodásban rögzített cserének megfelelően, így Marcel Ciolacuék bolondok lennének feladni a minden bizonnyal még inkább megerősödő pozíciójukat.
Habár a nagykoalícióban betöltött másodhegedűs szerepe nem sok jót ígér számára a jövő évi választási évre tekintettel, nem fűződik érdeke a hátraarchoz a liberális alakulatnak sem. A PNL-t mindössze a tehetetlenségi erő hajtja a romániai politikai erőtérben, már előző elnöke, Florin Cîțu is az államelnök madzagon rángatott bábja volt csupán, akit azonnal félre lehetett állítani, ha úgy kívánta a pillanatnyi politikai érdek. Utódja, az egyesek által katonai karrierje miatt bálványozott Nicolae Ciucă elődjéhez hasonlóan politikailag ugyancsak súlytalan, de mivel szintén Iohannis embere, maradhat a pikszisben. Mármost gondoljunk bele, miként lenne képes hitelesen kampányolni a négy választással tűzdelt 2024-es évben a PNL ellenzéki pozícióban ama szocdemek ellen, akikkel 2021-ben egyfajta USL2 formájában ismét összebútorozott. Ennél is nyomósabb érv, hogy a hatalmi szerep biztosította állami erőforrások, tisztségek nélkül az amúgy is több táborra szakadt liberális párt egyszerűen szétpukkadna.
És hogy miért van szüksége mindkét román pártnak az RMDSZ-re? Egyszerű: amennyiben úgy jön ki a lépés, hogy a 2024-es megmérettetéseket követően, valamilyen helyrehozhatatlan törés következtében a nagykoalíció már nem folytathatja tovább, akkor a PSD és a PNL számára egyaránt a szövetség lehet az első számú opció majdani kormányzati partner tekintetében. A szocdemek számára különösen, hiszen számukra sem az AUR, sem az USR nem jöhet szóba, míg a liberálisok esetében is nehezen elképzelhető egy újabb közös kormányzás a progresszívekkel, miután korábbi „idilljük” egy évig sem tartott.
Ezért tartotta különösen fontosnak a két román párt a magyar alakulatnak a nagykoalícióba történő kooptálását annak ellenére, hogy most a parlamenti aritmetika alapján erre nincs szükségük. És ugyancsak ezzel magyarázható, hogy az RMDSZ temesvári kongresszusán Ciolacu és Ciucă is személyesen körbeudvarolta a Kelemen Hunor vezette szövetséget. És persze még egy nem mellékes adalék: a román balliberális hatalom kalapján kifelé, a Nyugat szemében is jól mutat a tulipános bokréta, amellyel „kisebbségbarátságát” bizonygathatja…
Az RMDSZ számára deklaráltan prioritásnak számít a kormányzati részvétel, ebből az alakulat vezetői jó ideje nem csinálnak titkot. Az elmúlt hónapokban a szövetség kommunikációja teljes mértékben annak alátámasztásáról szól, mennyire fontos, hogy az RMDSZ ott legyen a hatalomban most, amikor valósággal folynak az eurótízmilliárdok az országba, és ezek felhasználásából nem maradhatnak ki a magyarlakta települések, régiók önkormányzatai. Ennek visszaigazolását szolgálja a szövetség konzultációja, és gyakorlatilag erre kért//vállalt/kapott mandátumot az alakulat régi-új vezetősége a 16. kongresszuson. Tény, hogy ennyi pénz talán soha nem érkezett infrastruktúra-fejlesztésre Erdélybe, mint most, és az is bizonyos, hogy ezekből az uniós és román költségvetési forrásokból kevésbé részesülnének a magyar közösségek, ha az RMDSZ ellenzékben politizálna. Tudni kell azonban, hogy ennek megvan az ára is.
„Mintha fontosabbá vált az aszfalt, mint a himnusz, a magyar nyelv” – fogalmazta meg a kormányzati részvétel negatív velejáróját, hátulütőjét 2014-ben Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Lám, az azóta eltelt közel évtized során bebizonyosodott, hogy nagyon nehezen összeegyeztethető a kormányszerep gyakorlása során az út- és csatornahálózat kiépítése, valamint a kisebbségi jogok megszerzése, bővítése. A kisebbségi törvény tervezete eltűnt a süllyesztőben, a nyelvi jogok terén nincs változás, bizonytalan, hogy az anyanyelvi oktatás esetében hoz-e előrelépést a parlament napirendjén szereplő oktatási törvény módosítása, a marosvásárhelyi katolikus iskola ügye továbbra is megoldatlan, Bánffyhunyadon lakatot kellett tenni a magyar állam által építtetett óvodára-bölcsődére és még folytathatnánk. Arról nem beszélve, hogy az autonómiakövetelésről jobbára már csak akkor esik szó az erdélyi magyar közbeszédben, amikor a rendvédelmi szervek a román nemzetbiztonságot veszélyeztető tényezőként emlegetik…
Bár az alapállás nem sokat változott 2014 óta, jelenleg nagyon kevés az esélye annak, hogy az RMDSZ kilépjen a kormányból, mint ahogy tette azt annak idején. Amikor is előbb Kelemen Hunor mondott le kultuszminiszteri és miniszterelnök-helyettesi posztjáról a Minority SafePack kapcsán megfogalmazott hivatalos román álláspont miatt, majd Klaus Iohannis választási győzelme – és az RMDSZ által preferált Victor Ponta veresége – következtében a szövetség is ellenzékbe vonult. Plasztikusan szólva: az alakulat számára most mindennél fontosabb az aszfalt, és román partnereinek nagyon csúnyán el kellene bánniuk vele, hogy önként megváljon a hatalmi pozíciótól.
Nem tűnik túlságosan acélos elhatározásnak a PNL részéről, hogy minden áron meg akarja szerezni a környezetvédelmi tárcát, sőt ebbe leendő kormányfőként mindenképpen lesz beleszólása Marcel Ciolacunak is. De ha a liberálisok mégis hozzák a formájukat, és a koalíciós megállapodást felrúgva ragaszkodnának az RMDSZ irányította minisztériumhoz, bizonyosak lehetünk afelől, hogy a szövetség – amúgy jogos – haragját és csalódottságát ki lehetne békíteni mondjuk a mezőgazdasági minisztériummal vagy más, hasonlóképpen „pénzes” tárcával. Elvégre sem a környezetvédelem, sem más terület nem számít az RMDSZ privilégiumának.
A koalíción belül felmerült mostani torzsalkodásokhoz hasonló nézeteltérésekkel még bőven fogunk találkozni a kormányfőváltásig, majd a jövő évi választásokig. Ezek jobbára arra lesznek jók, hogy eltereljék a figyelmet az igazi problémákról (például az országos helyreállítási terv keretében Romániának járó források lehívása, a feltételek teljesítése során felmerülő akadályokról), látványos szakadásra azonban nem érdemes számítani.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
1 hozzászólás