Azt persze sohasemfogjuk megtudni, mi lett volna, ha..., a krízisre utalójelenlegi hivatkozás mögül azonban kilóg alóláb. A politikai boszorkánykonyhábanzajló mindennapos tányértörések, azállamfő esetleges felfüggesztése, illetve a névszerinti szavazásról tervezendő referendum körülicsatározások közepette ugyanis az államiintézmények működőképesek maradtak, adotthát a választások megszervezéséhezszükséges viszonylagos stabilitás.
A kormányfőhezitálására végeredménybenkifejezetten pártpolitikai szempontok nyújtanakválaszt. Tételesen az, hogy Tãriceanu liberálisaitalán még kevésbé vannak felkészülvea májusi euromegmérettetésre, mint 2005-benvoltak az előrehozott „belső” parlamenti választásra.
Az alacsony,tizenhét százalék körülitámogatottság, a D. A. Szövetség megszűnésemiatt a liberális alakulatnak minden oka megvan kitolni aválasztások időpontját, és abban bízni,hogy népszerűsége növekszik Tãriceanu elmúlthetekben mutatott, offenzív politikájánakköszönhetően. Látványos népszerűségvesztésükmiatt támogatják testületileg a kormányfőjavaslatát az ellenzéki alakulatok is.
A választókmihamarabbi urna elé csalogatásához egyrésztcsak a demokratáknak, másrészt pedig azRMDSZ-nek, illetve Tőkés Lászlónak fűződikérdeke. Az RMDSZ-nek nem kedvezne a hosszan tartókampány, amely alatt a református püspöktovább bővíthetné potenciálisszavazóbázisát. Tőkésnek ugyanakkorkimondottan hátszelet biztosít a székelyföldiautonómiareferendum, hiszen az önrendelkezés amúgyis központi helyet foglal el a független jelöltkampányprogramjában.
Tãriceanu újabbpálfordulását tehát sohasem vártákúgy politikusok, mint ezekben a napokban.
Bár politikai karrierjének, szánalmas közéleti megnyilvánulásainak egyszer s mindenkorra vége, a nagybányaiak számára is örök tanulságként kell szolgálnia, hogy soha többé ne szavazzanak bizalmat a polgármesterükhöz hasonló politikai brigantinak.
„Nagy tételben lehetne fogadni, hogy a választási évet követően, 2025-ben jön majd a nyugdíjemelés böjtje, amikor elő kell teremteni valahonnan az ehhez szükséges pénzt, ami csakis adóemelések formájában folyhat be, vagy esetleg hitelfelvétel útján”.
Magyar futballisták állnak sorfalat, megtapsolják román ellenfelüket, román szurkolók pedig éltetik Magyarország válogatottját? Ilyesmi eddig teljesen szürreálisnak tűnt, sci-fibe illő jelenetnek számított, erre tessék, mégis megtörténik.
Mihai Tîrnoveanu és magyargyűlölő bandája számára semmi sem drága, ezt számtalanszor bebizonyították a nacionalista szeánszok kísérte úzvölgyi temetődúlás, a magyar államfő nagykárolyi látogatása során tanúsított megnyilvánulásaik alkalmával.
Ukrajnai háború ide, infláció és gazdasági problémák oda, a romániai nyilvánosság és a politikum ismét csak talált egy olyan témát, amelyet a jelek szerint sokkal, de sokkal fontosabbnak tekint ezeknél.
Rövid időn belül két vaskos sallerbe is sikerült belefutnia a korábban legendásan hatékonynak tartott román diplomáciának.
Így, az Ukrajna ellen Oroszország által indított agresszió első évfordulóján a világ történéseire a legnagyobb befolyással bíró vezetők által tett nyilatkozatok alapján egy dolog jelenthető ki biztosan: a háború még jó ideig velünk marad.
Első látásra úgy tűnik, messze van az úzvölgyi katonatemető nyugalmához szükséges rendezés. A Csíkszentmárton község gondozásában lévő temetőben le kell bontani és eltakarítani az illegálisan felállított betonkereszteket. Akkor valójában mi a gond?
Azon valószínűleg kevesen lepődnek meg, hogy Moszkva szemét nagyon szúrja, hogy Moldovának Nyugat-barát, EU-csatlakozást célul kitűző kormánya van.
Elszörnyedve, részvéttel, szánakozással, a gyász érzésével követik az emberek szerte a világon a Törökországot és Szíriát sújtó pusztító erejű földrengés következményeit.