Pataky István
2022. november 10., 11:542022. november 10., 11:54
Mindent elsöprő republikánus győzelem nélkül is világos üzenetet kapott a szavazóktól Joe Biden az amerikai félidős választásokon: 2024-es elnökválasztási indulására nincs különösebb igény.
A kérdés mostantól kezdve az, hogy mekkora zavar alakul ki az Egyesült Államokban a jobboldali előretörést hozó megméretés után, és a könnyen támadható Donald Trump mellett kik sorakozhatnak még fel a konzervatív oldalon a két év múlva esedékes csata startvonalán. Most az amerikaiak elsősorban a magas infláció miatt voltak dühösek a Biden-kormányzatra, de büntető szavazatuk befolyással lesz az amerikai politika minden szegletére. Nagy valószínűséggel az ukrajnai háborúhoz való viszonyulásra is.
Bár sokan még mindig tagadják, az államvezetők egy része pedig nyilvánosan nem szívesen beszél róla, a politika és a gazdaság világában lassan közhely, hogy a globalista szemlélet, s tán a globalizmus is válságban van. Egyre több ország mozdul el a saját érdekeinek mindenek felé helyezése irányába. Vannak kormányok, amelyek ezt nyíltan vállalják, mások kimondatlanul teszik ugyanazt, mert nem találnak hatékonyabb választ, megoldási lehetőséget az elszegényedésre, a válságra. Részben a háború miatt a szemünk előtt, pillanatok alatt oszlanak szét az eddig érinthetetlennek tartott globális gazdasági folyamatok. Miközben az emberek túlnyomó többségét a veszélybe került megélhetés érdekli. Csak és kizárólag. Ehhez képest Ukrajna hogyléte, területének mérete, vagy a háborút kezdeményező Putyin megleckéztetése huszadrangú kérdés számukra.
Hazai tájakra térve, az utóbbi időben egyre több felmérés ad pontos helyzetképet a romániaiak hangulatáról. A dolgok rossz irányba mennek, a bizalom már a NATO és az EU, de az Egyesült Államok iránt is csökken, mielőbb véget kellene vetni az ukrajnai háborúnak, az ország érdekeit szem előtt tartó, szuverenista kormánypolitikára lenne szükség. Röviden ez a közhangulat köszön vissza a közvélemény-kutatások adataiból, amelyeket lehet kétségbe vonni, csak nem érdemes. A hiteles alternatívát felmutatni képtelen ellenzék miatt is elkényelmesedett „nagykoalíció” nem reagál a felszín alatt fortyogó indulatokra, az uniós pénzek révén felvázolt fejlesztési tervek bűvöletében kissé elrugaszkodott a valóságtól.
A problémát a maga módján érzékelni véli a nemzeti liberálisok és a szociáldemokraták összeborulását keresztapaként felügyelő Klaus Iohannis. Az államfő nemzetbiztonsági tanácsadójával üzent a pártoknak. Constantin Ionescu egy bukaresti konferencián a sokatmondó felmérések apropóján azt mondta: hiányolja a patrióta üzeneteket a nagy román pártok retorikájából. „Egészen biztos vagyok abban, ha egy európait megkérdezünk a hovatartozásáról, elsőre nem az lesz a válasz, hogy európai. A nemzetiségét fogja közölni: magyar, román, lengyel, cseh vagy akármi más. Ezután fog csak európai hovatartozásáról beszélni, és ez teljesen természetes” – érvelt Iohannis tanácsadója. Valljuk be, nem ilyen kijelentésekhez szoktunk az elmúlt években a román elnök környezetéből.
Az Egyesült Államokban a félidős választások okoztak zavart a rendszerben, nálunk néhány felmérés és a kiszámíthatatlanság okozott stresszt a hatalmon lévőkön. Nem világos ugyanis, hogy milyen irányt vesz a washingtoni, berlini, párizsi, római politika. Elillannak a stabil és kényelmes külföldi igazodási pontok. Önálló, nemzeti érdekekre alapuló stratégiaépítésre pedig alkalmatlan ez a bukaresti politikai elit. Jöhetnek hát a patrióta üzenetek.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
szóljon hozzá!