2012. június 22., 10:372012. június 22., 10:37
A megye prefektusának ezért aztán nincs is semmi egyéb dolga, mint az, hogy a megyei és a helyi önkormányzatok szimbólumait, zászlait és intézményelnevezési gyakorlatát vegzálja. A román prefektus (ez is milyen idilli: a románság ugyan 25 százalékos kisebbségben van a megyében, de prefektust adhat – ez minden bizonnyal a tolerancia és a kisebbségek pozitív diszkriminációja jegyében fogant ötlet a kormány részéről, amit ezúton üdvözlök, és ugyanezen az alapon remélem, hogy hamarosan Bihar megyének magyar kormánymegbízottja lehet) kifejezetten hatékonyan működik, hiszen alig nevezték ki, és máris több önkormányzati zászlóról szóló döntésbe belekötött, azon az alapon, hogy a helyi szimbólumokról szóló jogszabályok zászlókról nem rendelkeznek.
A címerek és a zászlók körüli vita amúgy nem új keletű a megyében. A gond rendszerint az, hogy valamely település – vagy a megye – román lakosságának képviselői kifogásolják, hogy a címereken vagy a zászlókon nem jelennek meg a románság szimbólumai. Ami meglehetősen furcsa igény, tudomásom szerint sem a címertan, sem a zászlótan szabályai nem írják elő, hogy helyi etnikumok jelképeit kell megjeleníteni a címerekben vagy zászlókban. Ehelyett inkább a településre, régióra jellemző természeti és történelmi elemeket szokták szerepeltetni.
Persze ellenkező példának ott van Kolozsvár Funar-féle, de még ma is hivatalosan használt címere, amelyben római nőtől dák farkason át a mind a városhoz, mind a memorandisták emlékéhez méltatlan, guillotine-formájú memorandista emlékműig minden helyet kapott. Ilyen alapon tényleg lehetne olyan címert vagy zászlót alkotni, amely zöld mezőben a székely megyéket éppen gyarmatosító, kezében román zászlót tartó ortodox pópát/Bukarestből beejtőernyőzött hivatalnokot ábrázol, és ez – a kolozsvári címerhez hasonlóan – tulajdonképpen minden szempontból kielégítő lenne. Már a heraldikai/vexillológiai és az esztétikai szempontokon kívül. De hát egy erdélyi megyecímernél vagy zászlónál miért pont ezeket a szempontokat kellene figyelembe venni?
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.