Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Vírus és egyéni felelősség

2020. szeptember 01., 11:26

2020. szeptember 01., 11:26

Valamivel több mint fél év telt el azóta, hogy Romániában azonosították az első koronavírus-fertőzöttet, az elmúlt hónapok során átestünk szükségállapoton, kijárási tilalmon, kényszerszabadságon, megannyi korlátozáson. A veszély ugyanakkor nem múlt el, sőt ha a diagnosztizáltak számának napi alakulását vizsgáljuk, rosszabbul állunk, mint a szükségállapot idején, ami egyébként érthető is a szabaddá vált jövés-menés következtében. Viszont szeptember rendkívül kényesnek ígérkezik járványügyi szempontból, hiszen a hónap közepén kezdődik az iskola, a végén pedig helyhatósági választásokat rendeznek. Kihívás a javából.

Adja magát a kérdés, vajon tanultunk-e az elmúlt hónapok megpróbáltatásaiból, mennyiben rántotta össze, ösztönözte együttműködésre az embereket, közösségeket, országokat az egész világot sújtó járvány. Szeretnénk igennel válaszolni a kérdésre, attól tartunk azonban, hogy csak önmagunkat ámítanánk. Nemzetközi szinten látványos összefogásnak nyoma sincs, mindenki úgy igyekszik túlélni ezt a nehéz időszakot, ahogy tudja, ahány ország, annyiféle szabályozás és korlátozás, a vakcinagyártás terén ugyanakkor valóságos versengés alakult ki a különböző államok között – már amelyik képes védőoltást kifejleszteni.

Valószínűleg elmondható ugyanez bármelyik más országról, Romániára azonban kimondottan jellemző, hogy 19 millió virológus országa lettünk. Mindenkinek határozott véleménye van a koronavírusról, teljesen tisztában van vele, honnan származik, mennyire ártalmas és mennyire nem, indokolt-e a maszkviselés, a távolságtartás, a megannyi megszorító intézkedés.

Nap mint nap érzékelhető szakadék tátong „vírushívők” és -tagadók, szkeptikusok és racionális válaszokat keresők között, a legmarkánsabb bizalmatlanság ugyanakkor a kormány, a hatóságok intézkedéseit övezi. Az értetlenség természetesen sok esetben indokolt, hiszen nyilvánvaló, hogy a bukaresti kormány nem mindig járványügyi szempontokat figyelembe véve hozza meg az egész ágazatokat érintő döntéseit. Az éttermek belső tereinek, a színházak, mozik szeptember elsejei megnyitására például nem hozható fel több indok most, mint mondjuk egy hónappal ezelőtt, amikor kevesebb volt a fertőzöttek száma. Mint ahogy a mai napig arra sem érkezett hivatalos indoklás, miért nyílhattak meg már korábban a játékbarlangok, de az éttermek, teátrumok nem. A mostani döntést alapvetően befolyásolta a vendéglátóipari munkáltatók bekeményítése, a sztrájkfenyegetés, a lazítás mögött pedig egyértelműen választási megfontolás is húzódik. Mindez természetesen tovább növeli a hatósági intézkedések megalapozottságával kapcsolatos kételyeket.

A lényeg azonban már régen nem azon van, mit tett jól, illetve mit rontott el a román kormány, az országos vagy a megyei vészhelyzeti parancsnokság. A vírus közelségében eltöltött hónapok mindenekelőtt arra taníthattak meg, „képezhettek ki” valamennyiünket, hogy a legnagyobb hangsúly az egyéni felelősségen van. Megkérdőjelezhetjük a vírus létét, a járvány intenzitását, a kormányzati intézkedések megalapozottságát, fennen hangoztathatjuk, hogy márpedig szerintünk „eltúlozzák az egészet”. Egyet viszont semmiképpen se tehetünk: nem vehetjük félvállról a vírust, a járványt, a kórokozó szervezetünkre gyakorolt hatásának a kockázatát. Arra kell gondolnunk, hogy foganatosítsanak bármilyen óvintézkedést a hatóságok, vezessenek be megannyi korlátozást, a saját egészsége mindenkinek a legdrágább, amelynek megőrzése érdekében magunk tehetünk a legtöbbet. És ugyanígy fontos a hozzánk közel állók egészsége, ezért nem lehet közömbös számunkra, ha a hozzátartozóink, barátaink megfertőződnek, vagy sem.

Ha csupán ennyi a világjárvány elmúlt fél évének a tanulsága mindannyiunk számára, akkor már félsikert arattunk a vírussal szemben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.