Kiss Judit

Kiss Judit

Veszteségek, nyereségek

2020. október 28., 14:11

2020. október 28., 14:11

Némiképp abszurdnak, tragikomikusnak tűnhet a hír, miszerint egyre nagyobb az igény Japánban az olyan robotok iránt, amelyek enyhíthetik az emberi kapcsolatok hiányát, az elszigetelődés érzését a koronavírus-járvány idején. A pandémia miatt bezárkózó japánok ugyanis robotokat kapnak, hogy ne érezzék magukat egyedül: az intelligens gépeket úgy alkották meg, hogy képesek legyenek „viszonozni” az emberek érzelmi megnyilvánulásait.

Bár mi még nem tartunk ott, hogy efféle robotok kapjanak helyet az életünkben, az elmagányosodás egyre szélesebb körben érvényesülő jelensége – amiről már jóval a járvány előtt is sokat lehetett hallani – határozottan felerősödött. Egyébként nehéz is lenne felsorolni, hogy gazdasági, társadalmi tekintetben, életünk megannyi területén mi mindenben változtatta meg mindennapi életünket a pandémia. A jelek szerint pedig a jövőben is átrendezi életünket, társas kapcsolatainkat, utazási, szórakozási lehetőségeinket, ünnep- és mindennapjainkat, a kultúrához való viszonyunkat: arra, hogy a „vírus előtti” életünk egyhamar visszatér, egyelőre naivság lenne számítani.

Az elmagányosodást társadalmi, közösségi és egyéni szinten is bárki közvetlenül tapasztalhatta. Egyetlen generáció sem képez kivételt: bizonyos fokú elszigeteltségbe kényszerül az iskolások, a fiatalabb felnőttek, a középkorúak nemzedéke, és persze az idősek is. A „vörös zónába” került településeken – márpedig egyre több város, falu számít nagymértékben fertőzöttnek – képernyőn keresztül, szobája magányában bámulja egymás arcát diák és tanár, rengeteg cégnél, intézményben rendelnek el távmunkát, így megszűntek az élő, napi találkozások. Bezártak a szórakozóhelyek, a kulturális intézmények, tehát a közösségi élet, az emberek közti személyes kapcsolattartás is jórészt a virtuális térbe szorult. És az idősek esetében – ők számítanak a leginkább veszélyeztetett korosztálynak – talán még erőteljesebben lép fel az elszigeteltség, kapcsolataikat alig-alig tarthatják személyesen.

Ilyen körülmények között nem csoda, hogy a járványhelyzet bő féléves mérlege pszichológusok, pszichiáterek szerint az is, hogy a mindennapi feszültséget, félelemérzést, a feszültséget és magányt sokan úgy igyekeznek semlegesíteni, hogy nyugtatót szednek, többet dohányoznak, többször nyúlnak a pohárhoz, és többet is esznek.

Azonban ha megpróbáljuk nem pusztán veszteségként értelmezni életünk átalakulását, akkor felfigyelhetünk arra is, bizony van szerencse is a szerencsétlenségben. A járvány előtti időkben sokszor emlegették, hogy a technika vívmányai, az infokommunikációs eszközök – azon túl, hogy megvannak a vitathatatlan előnyeik – felerősíthetik az elszemélytelenedést, elidegenedést, magányosodást. Azonban úgy tűnik, mégsem ördögtől valók: jelenleg paradox módon épp az emberi kapcsolatok megőrzésében váltak nélkülözhetetlenné. Mert az is hozadéka az elmúlt hónapoknak, hogy egyre többen tanultak meg élni ezekkel az eszközökkel. Így ha kényszerűségből nem is közeledhetünk térben egymáshoz, épp az infokommunikációnak köszönhetően érezhetjük azt: mégsem vagyunk egyedül.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.