Kiss Judit

Kiss Judit

Veszteségek, nyereségek

2020. október 28., 14:112020. október 28., 14:11

Némiképp abszurdnak, tragikomikusnak tűnhet a hír, miszerint egyre nagyobb az igény Japánban az olyan robotok iránt, amelyek enyhíthetik az emberi kapcsolatok hiányát, az elszigetelődés érzését a koronavírus-járvány idején. A pandémia miatt bezárkózó japánok ugyanis robotokat kapnak, hogy ne érezzék magukat egyedül: az intelligens gépeket úgy alkották meg, hogy képesek legyenek „viszonozni” az emberek érzelmi megnyilvánulásait.

Bár mi még nem tartunk ott, hogy efféle robotok kapjanak helyet az életünkben, az elmagányosodás egyre szélesebb körben érvényesülő jelensége – amiről már jóval a járvány előtt is sokat lehetett hallani – határozottan felerősödött. Egyébként nehéz is lenne felsorolni, hogy gazdasági, társadalmi tekintetben, életünk megannyi területén mi mindenben változtatta meg mindennapi életünket a pandémia. A jelek szerint pedig a jövőben is átrendezi életünket, társas kapcsolatainkat, utazási, szórakozási lehetőségeinket, ünnep- és mindennapjainkat, a kultúrához való viszonyunkat: arra, hogy a „vírus előtti” életünk egyhamar visszatér, egyelőre naivság lenne számítani.

Az elmagányosodást társadalmi, közösségi és egyéni szinten is bárki közvetlenül tapasztalhatta. Egyetlen generáció sem képez kivételt: bizonyos fokú elszigeteltségbe kényszerül az iskolások, a fiatalabb felnőttek, a középkorúak nemzedéke, és persze az idősek is. A „vörös zónába” került településeken – márpedig egyre több város, falu számít nagymértékben fertőzöttnek – képernyőn keresztül, szobája magányában bámulja egymás arcát diák és tanár, rengeteg cégnél, intézményben rendelnek el távmunkát, így megszűntek az élő, napi találkozások. Bezártak a szórakozóhelyek, a kulturális intézmények, tehát a közösségi élet, az emberek közti személyes kapcsolattartás is jórészt a virtuális térbe szorult. És az idősek esetében – ők számítanak a leginkább veszélyeztetett korosztálynak – talán még erőteljesebben lép fel az elszigeteltség, kapcsolataikat alig-alig tarthatják személyesen.

Ilyen körülmények között nem csoda, hogy a járványhelyzet bő féléves mérlege pszichológusok, pszichiáterek szerint az is, hogy a mindennapi feszültséget, félelemérzést, a feszültséget és magányt sokan úgy igyekeznek semlegesíteni, hogy nyugtatót szednek, többet dohányoznak, többször nyúlnak a pohárhoz, és többet is esznek.

Azonban ha megpróbáljuk nem pusztán veszteségként értelmezni életünk átalakulását, akkor felfigyelhetünk arra is, bizony van szerencse is a szerencsétlenségben. A járvány előtti időkben sokszor emlegették, hogy a technika vívmányai, az infokommunikációs eszközök – azon túl, hogy megvannak a vitathatatlan előnyeik – felerősíthetik az elszemélytelenedést, elidegenedést, magányosodást. Azonban úgy tűnik, mégsem ördögtől valók: jelenleg paradox módon épp az emberi kapcsolatok megőrzésében váltak nélkülözhetetlenné. Mert az is hozadéka az elmúlt hónapoknak, hogy egyre többen tanultak meg élni ezekkel az eszközökkel. Így ha kényszerűségből nem is közeledhetünk térben egymáshoz, épp az infokommunikációnak köszönhetően érezhetjük azt: mégsem vagyunk egyedül.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.