Bálint Eszter
2018. január 07., 23:10
2018. január 07., 23:10
Szárnyal a romániai turizmus – derül ki hónapról hónapra a hivatalos statisztikákból, azok ugyanis rendre arról adnak számot, hogy bővül a vendégéjszakák száma, egyre több a turista, és szépen, lassan a külföldi vendégek száma is elkezdett gyarapodni.
Ám ha mélyebben a számok mögé nézünk, egyelőre nincs okunk pezsgőt bontani: ugyan a turisztikai infrastruktúra látványos fejlődése a vendégek számának a növekedését hozta magával, sok még a tennivaló.
A legfrissebb statisztika szerint például a tavalyi év első tizenegy hónapjában a romániai szálláshelyek kihasználtsága 31,7 százalékos volt – az éves szinten mért 0,3 százalékos növekedés mellett messzinek tűnik az az idő, amikor az ágyak legalább felében alszik valaki. Az idézett adatsorok szerint amúgy a belföldi turisták átlagban 2,3 éjszakát, a külföldiek 1,9-et töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken – ezek sem túl nagy számok, ha abból indulunk ki, hogy egy családi nyaralás legalább egy hétig eltart.
A rövid tartózkodási idő azt a sok éve tartó trendet erősíti, ami szerint az idegenforgalom nagy részét az üzleti célú utazások teszik ki, vagyis a konferenciákra, expókra, képzésekre érkezők szállnak meg a szállodákban, panziókban. Így fordulhat elő az az abszurd helyzet, amire nemrég az egyik magyarországi portál újságírója irányította rá a figyelmet: a nemzetközi trendekkel ellentétben Nagyváradon hétvégén olcsóbb a szállás a nagynevű szállodákban, mivel olyankor kevesebb a vendég. És ezt a vonulatot erősíti az is, hogy a külföldiek figyelme nagymértékben Bukarestre irányul, tavaly például 85 százalékuk a román fővárosba érkezett.
Van tehát még ahová fejlődni, és örvendetes, hogy ezt a jó turisztikai potenciállal rendelkező megyék illetékesei végre fel is ismerték. Dicséretes kezdeményezés például, hogy egyre több régió mutatkozik be a külföldi idegenforgalmi vásárokon, egyre több megye és város ismeri fel, hogy bel- és külföldi újságírók, bloggerek, vloggerek meghívásával tudják a legszélesebb körben ismertté tenni a vidéket, és egyre intenzívebb reklámkampányokat láthatunk az online és az offline térben egyaránt. Azt pedig, hogy a befektetett pénz és energia megtérül, a statisztikák is igazolják. Az irány tehát jó, csak menni kell tovább, s talán nem árt magasabb fokozatra kapcsolni.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
1 hozzászólás