2009. február 04., 00:022009. február 04., 00:02
De miért is félnek a nők a gyerekvállalástól és a szüléstől? S itt most nem óhajtanám boncolgatni azon társadalmi tényezők sokaságát, hogy mit veszíthet egy fiatal nő azáltal, hogy gyereket vállal. Mert aki már szült egyet, az jól tudja, hogyan tekintenek rá a munkaadók, ha bevallja, hogy egy kisgyerek édesanyja… Vegyük csak a puszta tényt, hogy például miért szerveznek manapság szülésfelkészítő és anyasági tanfolyamokat, és miért beszélnek a pszichológusok egyre nyíltabban arról, hogy „aktiválni kell a születési kódot”. És gondolkodjunk el azon, hogy mitől van ez így…
A minap a kezembe akadt egy női magazin, aminek a címlapján máris egy Barbie baba kinézetű anorexiás topmodell mosolygott szembe kajánul, azt sugározva: „ilyen alakod soha nem lesz”. Bennebb lapozva megakadt a szemem egy tájékozató jellegű cikken, ami a gyerekvállalásról szólt. Megdöbbenésemre ilyen címszavakat olvastam: „komplikációt idézhet elő”, „eltorzul az anya alakja”, „elpusztulhat a magzat”, „veszélyezteti az anya életét”, stb. Nem sorolom tovább, mert ezek a nagybetűvel szedett címszavak már azt a jóleső érzést keltették bennem: milyen jó, hogy már van két gyerekem, és még véletlenül sem fenyeget az anyává válás veszélye. De mit gondolhat egy olyan kismama, aki éppen most várandós az első gyermekével? Merthogy jót nem, az biztos! És egy ilyen cikket elolvasva már nem lep meg, hogy miért választják a fiatal anyák tömegesen a műtéti szülést a természetes helyett. Mert normális ember nem akarhat komplikációkat, veszélyhelyzetet, pusztulást, és melyik nő akar eltorzulni? Pedig a képlet sokkal egyszerűbb, csak kicsit figyelnünk kellene a csodálatosan kifejező magyar nyelvünkre. Mert az anyává válás folyamatának megnevezésére gyönyörű kifejezéseink vannak: áldott állapot, várandós. És talán nem ártana az sem, ha inkább ezeket használnák a mostanság gyakori „terhes” kifejezés helyett.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.