Bálint Eszter
2017. november 23., 09:042017. november 23., 09:04
Azt, hogy mennyi kárt fognak okozni a Tudose-kabinet által tervezett adópolitikai módosítások, továbbra sem tudjuk megbecsülni, hiszen még csak most kezdődik a sürgősségi kormányrendelet parlamenti útja.
Bizottságok, két ház – megannyi lehetőség módosító indítványok benyújtására, s ez addig tapasztalatok szerint lehet ezek között olyan is, amit végül el is fogadnak. Láthattuk a megosztott áfafizetés esetében is.
Egy kicsit különben olyan, mintha a közfelháborodást látva a parlamentben próbálnák „megszelídíteni” korábbi, hirtelen drasztikus változásokat elidéző (hogy ne fogalmazzunk nyomdafestéket nem tűrő szavakkal) javaslataikat.
Éppen ezért nehéz helyzetben vannak most a helyi és megyei önkormányzatok, a cégek és a magánszemélyek egyaránt. Egy jó gazda – legyen magánszemély vagy cég – ugyanis jobb helyeken november második felében már rég tudja, hogy milyen kiadásokra számít a következő évben, milyen beruházásokat tud emellett kieszközölni, mennyit tud esetleg félretenni nehezebb napokra.
Románia azonban valahogy nem akaródzik normális hellyé válni ennyi évvel a rendszerváltás után sem – nemigen emlékszünk olyan évre, amelynek ebben a szakában pontosan lehetett volna látni a következő esztendőt, mint ahogy olyanra sem, hogy az év végén bejelentettekhez képest legalább egy-két drasztikus változás be ne következett volna a következő tizenkét hónapban. Nincs ez másként idén sem, sőt talán az eddigiekhez képest is fokozottabb a feszültség, hiszen ilyen sok és ennyire gyökeres változást egyszerre és ilyen rövid idő alatt rég akartak gyakorlatba ültetni.
Úgy hogy egyelőre mindenki kivár, és nem mellékesen aggódik. Aki pedig optimistább (vagy inkább naivabb?), az reménykedik abban, hogy mégsem gondolják komolyan azt, hogy egyik napról a másikra feje tetejére állítják az adórendszert. Mert ilyen rövid idő alatt gyakorlatba ültetve még a legjobb adóügyi intézkedés is úgy jöhet, mint a januári hidegzuhany. És akkor még nem beszéltünk a minden irányból bírált adópolitikai módosításokról.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!