2011. június 08., 09:382011. június 08., 09:38
Ha a hír igaz, ebből – minden bizonnyal – megerősítést nyernek azok, akik eddig is kizárólag a külső beavatkozás következményének tekintették az erdélyi magyar politika polarizálódását, akik a bejegyzés alatt álló Erdélyi Magyar Néppártot a Fidesz által összegründolt kreációnak tudták. Már a felvetés is jelzi, a Tőkés László körül szerveződő csapat nem kívánt kommunikációs helyzetbe került, amely kínálja a vele kapcsolatos sztereotípiák megerősödését. Ha az információk helytállóak, botorság lenne az EMNT vezetői részéről ezeket cáfolni. Toróéknak azonban arra a kérdésre is magyarázatot kell adniuk, hogy miért szerepelnek az Erdélyi Magyar Nemzeti Mozgalom fizetési listáin olyan személyek, akikről eddig nem derült ki, hogy szerepük lenne a magyar állampolgárság igénylésével kapcsolatos tanácsadásban, akik inkább az EMNP bejegyzése ügyében mutattak aktivitást. Ezzel pedig elérkeztünk a valódi politika háza tájára.
Romániában ugyanis a pártok hitelessége addig terjed, amíg a pártfinanszírozás problémáit nem kezdi bolygatni valaki. Az RMDSZ-ből is ideges reakciókat váltott ki, amikor a Krónika a román költségvetésből viszszaosztott közpénzek ügyét, a magyar kisebbség önazonosságának megőrzésére, kultúrája ápolására szánt összegek máig nem ismert rendeltetését kezdte firtatni. Alighanem nincsen ma Romániában olyan számottevő politikai erő, amelyiknek a pártkasszával kapcsolatban ne lenne takargatnivalója. Amelyiknek ott a szűzpír az orcáján, az kívülről szemléli az eseményeket. A politikát felügyelő civil szervezetek valamennyi választás után megkongatják a vészharangot amiatt, hogy a bejelentett összegek többszöröse ment el a választási kampányra. A valószínűsíthető magyarországi támogatással az EMNT-nek is oda a szűzies pír az arcáról. Ez a csoport is beiratkozott a román nagypolitikába az RMDSZ és a többi parlamenti párt mellé. Azzal tűnhetne ki a mezőnyből, ha nem mutatna idegességet a témát firtatókkal szemben, ha higgadt, hiteles és kimerítő választ adna a felmerülő kérdésekre.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!