2010. október 15., 10:212010. október 15., 10:21
A bukaresti kabinet ugyanis úgy próbálta elejét venni az államkincstár teljes kiürülésének, hogy drasztikusan lefaragta a kiadásokat, ennek levét pedig közvetlenül az állampolgárok itták meg. A bevételek növelését célzó intézkedések is elsősorban a polgárok pénztárcáját érintették, az áfanöveléstől a leginkább a kis- és középvállalkozásokat megsarcoló átalány-, illetve minimáladóig. Magyarországon viszont ennek szöges ellentétével szembesülünk.
Nehéz nem arra gondolni, hogy a budapesti kormány által bejelentett intézkedések kidolgozásakor
alaposan odafigyeltek a romániai történésekre. Már a korábban bejelentett bankadóval is a bukaresti kormányétól eltérő irányt jelöltek ki, a most ismertetett, a multicégeket, a kereskedelmi láncokat és a távközlési cégeket sújtó különadó ötlete pedig azt mutatja: az Orbán-kabinet valóban igyekszik elkerülni azt, hogy a hitelrészleteik növekedése, munkahelyük megszűnése miatt amúgy is nehéz helyzetbe került polgárokon csattanjon az ostor.
A lépés elfogadását könnyítheti, hogy világszerte továbbra is jelentős az ellenszenv a válságért a legnagyobb felelősséget viselő pénzintézetek és a krízishelyzetben is jelentős profitra szert tett multicégekkel szemben. Az intézkedést nevezhetjük ugyan populistának, ám az is nehezen lesöpörhető érv, hogy a zömmel külföldi tulajdonban lévő kereskedelmi láncok és telekomcégek megtelepedésükkor rendszerint jelentős kedvezményekben részesültek, és az eddigi, számukra kedvező közegben zavartalanul tehettek szert jelentős nyereségre – így most, válságos időkben nekik is szolidaritást kell vállalniuk a magyar polgárokkal. Az pedig igen kevéssé valószínű, hogy bármely cég kivonulna Magyarországról az ideiglenes többletadó miatt – a közép- és hosszú távon várható haszon lényegesen nagyobb, ha maradnak, mint akkor, ha most szedik a sátorfájukat. A többletadó ügyfelekre terhelése persze nem kizárt, ám az esetleges ár- és díjszabásemelések ügyfélriasztó hatása sem lebecsülendő. A magánnyugdíjak ideiglenes államosítása már ingoványosabb talaj, hiszen itt már konkrétan az emberek pénzéről van szó, amit alkalomadtán mégiscsak át kell utalni a magánnyugdíjpénztáraknak.
A magyarországi intézkedések eredménye egyelőre nem látható, ám életképes növekedésstimuláló intézkedésekkel kombinálva – ilyen lehet az egységes adókulcs bevezetése – sikerrel járhatnak. Talán a bukaresti kormánynak sem ártana odafigyelnie a magyarországi fejleményekre – már csak azért sem, mert a Boc-kabinet feltűnően ódzkodott attól, hogy konfliktusba kerüljön a nagyvállalatokkal, és szinte már szolgaian veti alá magát az IMF utasításainak. Ám mindamellett, hogy a nemzeti bank alkalmazottainak bére szinten maradt, és hogy a kormány a könynyebbnek hitt ellenállás irányába elmozdulva a lakosságra terhelte a válság költségeit, a helyzet kilátástalanabb, mint volt. Lehet, hogy a Boc-kormánynak sem ártana megpróbálnia a sarkára állni, és felvállalni a konfliktust a multikkal. Igaz, ezt dőreség volna elvárni azon kabinettől, amely még a kisebb kaliberű intézkedések betartásában is következetlen, hiszen a pénzügyi alkalmazottak pótlékainak ügyében végül meghátrált. Kérdés, honnan lesz pénz a pénzügyesek, valamint az ő sikerük nyomán vérszemet kapó többi közalkalmazott pótlékainak kifizetésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.