Balogh Levente

Balogh Levente

Vágyvezérelt háborúzók

2022. október 07., 10:15

2022. október 07., 10:15

A vágyvezérelt gondolkodás jellemezte az elmúlt héten az ukrajnai háborúban szemben álló feleket. Miközben Vlagyimir Putyin és az orosz politikai vezetés abban a szerepben tetszeleg, hogy növelte az ország területét, miután elcsatolta Ukrajna négy megyéjét, Volodimir Zelenszkij vágyainak netovábbja immár az, hogy országa a NATO tagja legyen.

 Sok valóságalapja azonban jelen pillanatban egyik elképzelésnek sincs. A Donbasz, illetve Zaporizzsja és Herszon annektálása persze annyiban valóságnak tűnhet, hogy az oroszok birtokon belül vannak. Értendő ez alatt az, hogy súlyos harcok árán elfoglalták a négy megye jelentős részét, és oroszbarát erőkből amolyan helyi és megyei „önkormányzatokat” hoztak létre. Csakhogy a helyzet jelenleg orosz szempontból igencsak bizonytalan. Hiszen még a kevésbé elfogult beszámolók is arról szólnak, hogy a jelenleg is zajló ukrán offenzíva során az Oroszország által „elcsatolt” területek egyre nagyobb része kerül ismét ukrán ellenőrzés alá.

És ez még csak a katonai rész, a nemzetközi jogi ugyanis legalább ennyire problémás. Az elmúlt évszázadokban hatályos, vesztfáliainak nevezett rendszer szellemében ugyanis a határok megváltoztatása csak a nemzetközi közösség jóváhagyásával történhet meg. Magyarán: az annexió csak akkor jelenti nemzetközi jogi értelemben is Oroszország területének növekedését, ha az megfelel a hatályos, Moszkva által is aláírt nemzetközi egyezményeknek, megvalósultak a határmódosítás jogi előfeltételei, és ezt a többi állam is elismeri.

Mondanunk sem kell, hogy ezek egyike sem áll jelenleg fenn – nehéz legitimnek elismerni egy egyoldalú, megszálló erők fegyvereinek árnyékában megtartott népszavazást, és azért a területek elcsatolását egyedüliként elismerő Észak-Koreát se tekintsük a világ közvéleménye képviselőjének. Persze azt is tudjuk, hogy az erő gyakran felülírja a jogot, és Oroszország majdnem nagyhatalomként azt tesz a saját határai mentén, amit akar, ha rendelkezik azzal a katonai és diplomáciai erővel, hogy akaratát rákényszerítse a nemzetközi közösségre. Ám jelen állás szerint az erő nem Moszkva oldalán áll, az ukrán offenzívát egyelőre a mozgósítás sem képes megállítani.

Nota bene: természetesen a nyugati fegyverek, kiképzés és hírszerzési információk nélkül az ukrán védekezés és előrenyomulás sem lehetne sikeres. Ez azonban nem változtat a tényen, hogy „Nagy-Oroszország” vágyálma egyelőre azzal azonos ritmusban foszlik szét, ahogy az ukrán erők előrenyomulnak a megszállt területeken, bármit is szavazott meg az orosz parlament és írt alá Vlagyimir Putyin. Persze a hadiszerencse ismét megfordulhat, ráadásul senki sem tudja, mire lenne képes a moszkvai vezetés, ha megalázó vereség nézne ki. Viszont a további mozgósítás a belső elégedetlenséget, egy korlátozott hatósugarú atomfegyver bevetése pedig a nemzetközi közösség elszántságát növelné.

Ukrán oldalról sem hiányzik ugyanakkor a mérsékelt realitásérzékről tanúskodó magatartás. A NATO-tagságért való folyamodás Volodimir Zelenszkij elnök felvetette ötlete persze katonai szempontból még nem is lenne annyira megalapozatlan, hiszen a jelenlegi tagok közül alig van olyan, amelynek olyan komoly konkrét harctéri tapasztalatai lennének, mint az ukrán haderőnek.

Ezen túlmenően azonban jóformán minden hibádzik, ezért ma még kevesebb a realitása, mint az EU-csatlakozásnak. Az elsődleges és legfontosabb indok, amiért nem felel meg, az, hogy a területén háború zajlik, márpedig ez kizáró ok, hiszen akkor a szövetségeseknek is be kellene kapcsolódniuk a háborúba. (Nem mintha a fegyverszállítások révén nem kapcsolódtak volna már be többen is, de azért ez mégiscsak más, mint amikor a teljes hadseregüket a háború szolgálatába kellene állítani). Azonban ezen túlmenően a NATO-csatlakozás feltétele az is, hogy a jelentkező országban jogállamiság és demokratikus berendezkedés uralkodjon. Márpedig Ukrajnában legendásan rossz a korrupciós helyzet, és akkor még nem beszéltünk az emberi jogi és a kisebbségi kérdésről.

Ha zárójelbe tesszük Moszkva ukrán NATO-csatlakozással kapcsolatos „biztonsági” aggályait, amelyek a háború kiváltó okai között vannak, és feltételezzük, hogy esélyes lehet az ukrán NATO-tagság, akkor ki kell kötni: Kijev először bizonyítsa demokratikus elkötelezettségét a jogállamiság mellett, amibe beletartoznak a kisebbségi jogok és adott esetben a kisebbségi autonómia szavatolása is. Ezek számonkérése nem olyan nehéz, tekintve, hogy a NATO csak minden egyes tagállam jóváhagyása nyomán bővíthető.

Persze igencsak valószínű, hogy a NATO-csatlakozás ettől még továbbra is csak vágyálom marad Kijev számára. De azért elvárható, hogy egy erre törekvő ország minden tekintetben bizonyítsa, valóban méltó lenne rá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.