Balogh Levente
2022. október 07., 10:15
2022. október 07., 10:15
A vágyvezérelt gondolkodás jellemezte az elmúlt héten az ukrajnai háborúban szemben álló feleket. Miközben Vlagyimir Putyin és az orosz politikai vezetés abban a szerepben tetszeleg, hogy növelte az ország területét, miután elcsatolta Ukrajna négy megyéjét, Volodimir Zelenszkij vágyainak netovábbja immár az, hogy országa a NATO tagja legyen.
Sok valóságalapja azonban jelen pillanatban egyik elképzelésnek sincs. A Donbasz, illetve Zaporizzsja és Herszon annektálása persze annyiban valóságnak tűnhet, hogy az oroszok birtokon belül vannak. Értendő ez alatt az, hogy súlyos harcok árán elfoglalták a négy megye jelentős részét, és oroszbarát erőkből amolyan helyi és megyei „önkormányzatokat” hoztak létre. Csakhogy a helyzet jelenleg orosz szempontból igencsak bizonytalan. Hiszen még a kevésbé elfogult beszámolók is arról szólnak, hogy a jelenleg is zajló ukrán offenzíva során az Oroszország által „elcsatolt” területek egyre nagyobb része kerül ismét ukrán ellenőrzés alá.
És ez még csak a katonai rész, a nemzetközi jogi ugyanis legalább ennyire problémás. Az elmúlt évszázadokban hatályos, vesztfáliainak nevezett rendszer szellemében ugyanis a határok megváltoztatása csak a nemzetközi közösség jóváhagyásával történhet meg. Magyarán: az annexió csak akkor jelenti nemzetközi jogi értelemben is Oroszország területének növekedését, ha az megfelel a hatályos, Moszkva által is aláírt nemzetközi egyezményeknek, megvalósultak a határmódosítás jogi előfeltételei, és ezt a többi állam is elismeri.
Mondanunk sem kell, hogy ezek egyike sem áll jelenleg fenn – nehéz legitimnek elismerni egy egyoldalú, megszálló erők fegyvereinek árnyékában megtartott népszavazást, és azért a területek elcsatolását egyedüliként elismerő Észak-Koreát se tekintsük a világ közvéleménye képviselőjének. Persze azt is tudjuk, hogy az erő gyakran felülírja a jogot, és Oroszország majdnem nagyhatalomként azt tesz a saját határai mentén, amit akar, ha rendelkezik azzal a katonai és diplomáciai erővel, hogy akaratát rákényszerítse a nemzetközi közösségre. Ám jelen állás szerint az erő nem Moszkva oldalán áll, az ukrán offenzívát egyelőre a mozgósítás sem képes megállítani.
Nota bene: természetesen a nyugati fegyverek, kiképzés és hírszerzési információk nélkül az ukrán védekezés és előrenyomulás sem lehetne sikeres. Ez azonban nem változtat a tényen, hogy „Nagy-Oroszország” vágyálma egyelőre azzal azonos ritmusban foszlik szét, ahogy az ukrán erők előrenyomulnak a megszállt területeken, bármit is szavazott meg az orosz parlament és írt alá Vlagyimir Putyin. Persze a hadiszerencse ismét megfordulhat, ráadásul senki sem tudja, mire lenne képes a moszkvai vezetés, ha megalázó vereség nézne ki. Viszont a további mozgósítás a belső elégedetlenséget, egy korlátozott hatósugarú atomfegyver bevetése pedig a nemzetközi közösség elszántságát növelné.
Ukrán oldalról sem hiányzik ugyanakkor a mérsékelt realitásérzékről tanúskodó magatartás. A NATO-tagságért való folyamodás Volodimir Zelenszkij elnök felvetette ötlete persze katonai szempontból még nem is lenne annyira megalapozatlan, hiszen a jelenlegi tagok közül alig van olyan, amelynek olyan komoly konkrét harctéri tapasztalatai lennének, mint az ukrán haderőnek.
Ezen túlmenően azonban jóformán minden hibádzik, ezért ma még kevesebb a realitása, mint az EU-csatlakozásnak. Az elsődleges és legfontosabb indok, amiért nem felel meg, az, hogy a területén háború zajlik, márpedig ez kizáró ok, hiszen akkor a szövetségeseknek is be kellene kapcsolódniuk a háborúba. (Nem mintha a fegyverszállítások révén nem kapcsolódtak volna már be többen is, de azért ez mégiscsak más, mint amikor a teljes hadseregüket a háború szolgálatába kellene állítani). Azonban ezen túlmenően a NATO-csatlakozás feltétele az is, hogy a jelentkező országban jogállamiság és demokratikus berendezkedés uralkodjon. Márpedig Ukrajnában legendásan rossz a korrupciós helyzet, és akkor még nem beszéltünk az emberi jogi és a kisebbségi kérdésről.
Ha zárójelbe tesszük Moszkva ukrán NATO-csatlakozással kapcsolatos „biztonsági” aggályait, amelyek a háború kiváltó okai között vannak, és feltételezzük, hogy esélyes lehet az ukrán NATO-tagság, akkor ki kell kötni: Kijev először bizonyítsa demokratikus elkötelezettségét a jogállamiság mellett, amibe beletartoznak a kisebbségi jogok és adott esetben a kisebbségi autonómia szavatolása is. Ezek számonkérése nem olyan nehéz, tekintve, hogy a NATO csak minden egyes tagállam jóváhagyása nyomán bővíthető.
Persze igencsak valószínű, hogy a NATO-csatlakozás ettől még továbbra is csak vágyálom marad Kijev számára. De azért elvárható, hogy egy erre törekvő ország minden tekintetben bizonyítsa, valóban méltó lenne rá.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!