2011. november 18., 10:002011. november 18., 10:00
A projekttől saját biztonságát féltő Oroszország már többször is jelezte, hogyha nem tesznek le a tervről, akkor méltó válaszlépéseket tesz – és ez most meg is történt. A héten adta hírül a világsajtó, hogy az orosz hadsereg félelmetes eszközökkel egészíti ki arzenálját: több tízezer tollaslabdaütőt vásárolnak, természetesen a hozzájuk tartozó, jobb híján labdának nevezett kis tollas izékkel együtt. A Pentagon és a brüsszeli NATO-főparancsnokság sokcsillagos illetékesei főleg azért aggódhatnak, mert az erre való buzdítás a legmagasabb moszkvai körökből, Dmitrij Medvegyev államfőtől és Vlagyimir Putyin miniszterelnöktől ered. A Kreml blogoldalán elérhető közel háromperces felvételen Medvegyev hoszszasan ecseteli a badmintonnak is nevezett játék előnyeit, amely szerinte „jót tesz az egészségnek, és segít a gyors döntéshozatalban”. Miután a videón jó példával is elöl jár (jobban mondva előütöget), a hadsereg vezetése sem tétovázott: azonnal berendeltek egy hatalmas, Oroszország Anyácska dicső véderejéhez méltó nagyságú, több tízezres tollasütő-kontingenst.
„A tollaslabdázás hasonló izmokat mozgat meg, mint amilyenekre kézigránát elhajításakor, késdobáláskor van szükség” – mondta az Izvesztyija című orosz lapnak Alekszandr Scsepeljev ezredes. Hozzátette, hogy a labdafigyelés különösen hasznos a mesterlövészeknek. „A tollaslabda mozgásának követése edzi a szemizmokat, erősíti a keringési rendszert és fejleszti a reakciósebességet” – mondta az ezredes. Azért szép ív ez a szovjet haditechnika történetében: a T–34-es harckocsi, a Katyusa rakéta-sorozatvető, a MiG–29-es vadászgép vagy az R–7-es interkontinentális ballisztikus rakéta 21. századi utódaként tollasütők biztosítják majd a Krasznaja Armija utódszervezetének ütőképességét.
A szó szoros értelmében. Mondjuk, azért nem biztos, hogy szívesen cserélnék Ivánnal vagy Grisával, amikor a NATO-rakétavédelmi rendszer dél-romániai egységei ellen indul támadásra, és miközben a többévnyi tollasozásban szerzett rutint mozgósítva, gyakorlott kézmozdulattal dobná el gránátjait, a NATO F–18-as vadászbombázó-köteléke, még jobb esetben egy Tomahawk cirkáló rakéta (pontosabban manőverező robotrepülőgép) porrá bombázza őket. Szóval úgy néz ki, hogy az orosz ütőképesség miatt addig csak mérsékelten érdemes aggódni, amíg interkontinentális rakéták helyett a teniszrakettek beszerzése jelenti a prioritást.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.