Kiss Judit
2019. november 25., 07:592019. november 25., 07:59
Bizonyára nincsen könnyű dolga egy új oktatási miniszternek, aki mostanság veszi át a stafétabotot elődeitől, hogy bő egy éven keresztül ellenőrzése alatt tartsa, változtassa, módosítsa (inkább ne használjuk itt az untig ismételgetett, de meglehetősen kiürült, tartalmatlan „megreformálja” kifejezést) a romániai oktatás sok tekintetben düledező rendszerét.
Mindenki tudja, hogy több évtizednyi tétova ügyetlenkedés, kapkodás, számos egymásra halmozott rossz döntés, elkezdett és be nem fejezett, hamvába holt reformakció, a módosítás módosításait módosító kezdeményezés után bőven lenne mit javítani az oktatáson. És azt is, hogy paradox módon egyrészt következetességért, folytonosságért kiált a lépten-nyomon változtatásokat elszenvedő tanügyi rendszer, ugyanakkor, hogy újratervezések nélkül nem válhat (és itt ismét az untig ismételgetett, de egyelőre korántsem megvalósuló jellemzőket kell említeni) sem versenyképesebbé, sem gyermekközpontúbbá, sem eredményesebbé.
Átvette tehát az irányítást az Orban-kormány tanügyminisztere, aki nem is tehet mást, mint hogy „új seprű jól seper” alapon tetszetős, hangzatos bejelentésekkel áll elő. Azt nyilatkozta ugyanis, ami a tanügy mindenik szereplője, így a diákok, pedagógusok és közvetve a szülők számára is régóta vágyott, kulcsfontosságú, amit sokan szeretnének hallani. Ígérte, majd ő megpróbál úgy közelíteni az oktatáshoz, ahogyan eddig számos elődje nem tette.
Csak remélni tudjuk, hogy több lesz üres szlogennél, mandátum eleji porhintésnél az ígéret, ami úgy hangzott: míg sok korábbi tárcavezető „felülről”, a formális, adminisztratív szempontokat előnyben részesítve irányított, ezzel szemben az új miniszter végre „alulról építkezve”, a diák és a tanár valós érdekeit szem előtt tartva szeretne dönteni, tudniillik az oktatásban eddig inkább a „makrodolgokra” összpontosítottak, lazán figyelmen kívül hagyva a „mikrodolgokat”. Monica Anisie mondott egyet-mást olyan sarkalatos, régóta rengeteg fejtörést okozó akut oktatási kérdésekről is, mint a tananyag túlzsúfoltsága, a „kísérleti generációnak” számító mostani hetedikesek nehézségei, a kis- és nagyérettségi újbóli megváltoztatása, a tanfelügyelők és iskolaigazgatók versenyvizsgája, kinevezése satöbbi. Kár lenne eleve gyanakodva, „ha kell, ha nem” kritikával viszonyulni a miniszteri jobbító szándékhoz, mindazonáltal maradjunk a valóság talaján. Még ha kiválóan végzi is a munkáját, mandátuma előre láthatóan nem lesz túl hosszas, és bő egy év alatt érdemi reformot aligha lehet végrehajtani a romániai oktatásban. De azért kíváncsian, bizakodva várjuk, hátha lesz egy-két olyan intézkedése, ami bár töredékében korrigálja azt, amit lassan harminc éve fáradhatatlanul rombolnak Romániában.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!