2011. október 03., 09:222011. október 03., 09:22
Még akkor is, ha utóbbiak elsősorban nem csinos női mivolta miatt versengenek a kegyeiért, hanem az általa vezetett tárcától igényelhető pénzforrásokért, amelyeket aztán a települések, a régió idegenforgalmának, infrastruktúrájának fejlesztésére fordíthatnak. Nem is csoda, hogy Kovászna és Hargita megye elöljárói a tenyerükön hordozzák Udreát, aki ráadásul rendkívül nyitott a székelyföldi problémák iránt, és látogatásai révén nemcsak a táj szépségében szokott gyönyörködni, hanem lehetőséget is ad a polgármestereknek, tanácsosoknak, hogy elmagyarázzák: mi történik a régióban, a Székelyföld hogyan képzeli el autonómiáját az országon belül. Persze nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Udrea vérbeli politikus, aki egyetlen alkalmat sem szívesen szalaszt el saját, illetve pártja, a kormányzó demokrata-liberális alakulat arculatának fényezésére, és ha a PDL esetében nem is lehet cél a székely szavazatok elhódítása, az oda irányított fejlesztési beruházások nemzetközi téren hozhatnak jó pontokat a román kormánypárt konyhájára.
Ezáltal a PDL ugyanis azt hirdetheti kifelé, hogy lám, szakított az előző román kormányok gyakorlatával, támogatja a magyarlakta régiók gyarapodását is, vagyis hamisak azok a megállapítások, miszerint Bukarest etnikai alapon különbözteti meg az ország régióit. Udrea érdekes módon a PDL koalíciós partnerét, az RMDSZ-t is felelőssé teszi a Székelyföld elmaradottságáért, és többek között a magyar politikusok számlájára írja, hogy szándékosan gátolták a térség fejlődését, hogy szavazatszerzési célból könnyebben manipulálhassák az embereket. Persze ezt a szándékosságot roppant nehéz bizonyítani, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy az RMDSZ 1996 óta szinte folyamatosan tagja volt a bukaresti hatalomnak, ahonnan kellő rálátása, befolyása volt a magyarlakta régiókba érkező támogatásokra. Lám, Udreának nemcsak a Székelyföld nevét, hanem az RMDSZ felelősségét is volt bátorsága kimondani.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.