Balogh Levente

Balogh Levente

Trianon 100: szétszakítva is egységben

2020. június 05., 18:522020. június 05., 18:53

2020. június 05., 18:522020. június 05., 18:53

Apai ágon a közeli Pocsajról és Hajdúszovátról származom. Anyai ágon részben a szintén nem annyira távoli Köröstarcsáról. Normális körülmények között alig több mint félóra alatt befutható lenne a táv Nagyváradról, ahova az említett településekről őseim beköltöztek a könnyebb boldogulás reményében, és ahol ennek nyomán élek.

A gond csak az, hogy ma mesterséges államhatár húzódik a három település és az akkor régióközpontnak számító bihari megyeszékhely között, miután száz évvel ezelőtt az első világháborúban győztes nagyhatalmak a népek önrendelkezését oly hangzatosan hirdető wilsoni elveket sutba vágva, olyan békeszerződést kényszerítettek rá Magyarországra, amely egy évezred óta összeforrott régiókat vágott ketté. Többek között az akkor 93 százalékos többségben magyarok lakta Nagyváradot is az addig több száz kilométerre fekvő, alig néhány évtizeddel korábban életre hívott balkáni ország, Románia fennhatósága alá juttatta.

Tény ugyanakkor, hogy a korabeli Magyarország az ismert történelmi okok – a 150 éves török megszállás, a folyamatos háborúk és járványok miatt jelentős részben kipusztult magyar lakosság helyére szerbeket, románokat, németeket telepítettek be – miatt többnemzetiségű ország volt, mint ahogy az is, hogy a korabeli magyar politikum részéről nemegyszer hangzottak el a nemzetiségek számára sértő nyilatkozatok, mint ahogy asszimilációs célok is voltak. Ám nem lehet összehasonlítani az akkori Magyarországon élő nemzetiségek helyzetét a trianoni utódállamokba szülőföldjükkel együtt átkerült magyarokéval, akik osztályrésze folyamatos, állami szintű üldözés és jogfosztás még a magukat demokratikusnak mondó rendszerek részéről is.

A trianoni diktátum egyértelműen meghatározza a mai napig is Magyarország és a diktátum nyertesének számító országok mindennapjait is. Mi, magyarok értelemszerűen az adott geopolitikai lehetőségek között megpróbáljuk minél inkább enyhíteni a negatív hatásait. Ebben az elmúlt időszakban Szlovákia és Szerbia mintha együttműködési hajlandóságot is mutatna, mivel rájöttek, hogy a közép-európai regionális együttműködés esélyt adhat a kisebb országoknak a nagyobbakkal szembeni hatékonyabb érdekvédelemre. Mint ahogy arra is, hogy attól, hogy az országukban élő magyarok jól érzik magukat, még nem veszítik el az adott területeket. A mesterséges nemzetépítés fasisztoid lázában égő Ukrajnával nem rózsás a viszony, de legalább a politikai nyilatkozatok szintjén mutatkozik szándék a konfliktus rendezésére.

Romániával kapcsolatban viszont egyelőre még ennyi sem mondható el. A jelek szerint a győztes nagyhatalmak stratégiai és gazdasági érdekeit szolgáló diktátum legnagyobb nyertese még mindig sértésnek veszi, hogy a Dobrudzsában és a Csángóföldön korábban sikeres asszimilációs politikája a birtokába juttatott erdélyi, partiumi és bánsági területeken nem annyira hatásos. Sőt a magyarok – részben budapesti támogatással – önálló kulturális, oktatási és gazdasági intézményrendszert működtetnek. Ráadásul hiába a kedvező trianoni, majd az azt követő, 1947-es párizsi béke, nehezen nevezhető sikeres országnak. Ezért a hivatalos nemzeti doktrína az Erdély-féltés, mivel másképp képtelenek megteremteni a társadalmi kohéziót.

A romániai társadalom ugyanis a regionális és az életszínvonalbeli törésvonalak mentén is szétforgácsolódott, így aztán nem csoda, hogy közel ötmillióan érezték úgy: a száz évvel ezelőtt aláírt diktátummal megnagyobbított ország hiába nagy, képtelen vonzó perspektívát, megfelelő életminőséget nyújtani számukra, ezért külföldre költöztek a jobb megélhetés reményében. Ezt próbálja a bukaresti politikum a háttérben működő titkosszolgálati szervekkel karöltve a magyarság ellenségként való beállításával, magyarellenes sajtópropagandával és uszítással kompenzálni, hogy elkendőzze: képtelen volt élhető országot teremteni.

Közben mi, magyarok a szomorú évfordulón mégiscsak azt mondhatjuk: a vereségek, veszteségek és hecckampányok ellenére sincs miért csüggednünk. Hiszen a hazánkat szétszabdaló diktátum dacára sem roppantunk meg teljesen, sőt jelentős számban megmaradtunk, és a szétszakíttatás, valamint a határok meghaladásával, a magyar állampolgárság visszaszerzésével, az anyaországi és más magyar közösségek közötti korlátlan kapcsolattartás lehetősége mellett (amit most a 30 évvel ezelőtti állapotokat visszahozó járványhelyzet remélhetőleg csak ideiglenesen nehezít) adott az esély arra, hogy továbbra is megmaradjunk. Ehhez a maga eszközeivel, az anyanyelvhasználathoz, a magyar intézményekhez való ragaszkodással, az önrendelkezés melletti határozott kiállással mindenki hozzájárulhat. Mindehhez erőt meríthetünk abból, hogy ha eddig nem tudtak megtörni, ezután sem lesznek képesek rá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.