Balogh Levente
2022. december 12., 09:07
2022. december 12., 09:07
Képzeljék el, mi lenne, ha valamelyik vezető budapesti kormánypárti politikus egy interjúban kijelentené: Magyarország célja nem lehet más, mint az Erdéllyel való újraegyesülés, az erdélyi magyarság problémáit ugyanis csak így lehet megoldani. Annak fényében, hogy Orbán Viktor miniszterelnökre és Magyarországra is kígyót-békát rákiabáltak, miután egy válogatott meccsen nagy-magyarországos sálban jelent meg, sőt a kijevi és a bukaresti külügy még a magyar nagykövetnek is jelezte elégedetlenségét a szerintük irredenta gesztus miatt, ez jóval durvább reakciókat szülne.
A kijevi, pozsonyi és bukaresti magyar nagykövetet kiutasítanák, esetleg a hadsereget is készenlétbe helyeznék, az Európai Parlament balliberális és néppárti képviselői szenvedélyes beszédekben ostoroznák a náci vétetésű revizionista, a 21. századi Európába nem illő politikát, valószínűleg felmerülne Magyarország uniós szavazati jogának felfüggesztése, a neki járó uniós források teljes megvonása is.
Persze ma Magyarországon józan gondolkodású, felelős politikusnak meg sem fordul ilyesmi a fejében, hiszen a kormány hivatalos doktrínája a határok fölötti nemzetegyesítés, lehetőleg együttműködve a szomszédos országokkal, hogy a folyamatnak az egész régió, minden nemzet a nyertese legyen. Romániában azonban más szelek fújdogálnak.
Itt Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD), egyben a képviselőház elnöke beszélt arról egy interjúban, hogy Romániának, igenis, be kell kebeleznie Moldovát. Ő persze egyesülésről beszélt, amit azzal indokolt, hogy meg kell akadályozni, hogy a Pruton túli ország ismét orosz érdekszférába kerüljön.
„Moldova belépése az Európai Unióba legkevesebb tíz évig elhúzódhat, de van egy rövidebb változat: Románia egyesül a Moldovai Köztársasággal, a Moldovai Köztársaság pedig Romániával” – mondta Ciolacu. Márpedig ez egyenértékű azzal, mintha Kövér László nyilatkozott volna hasonlót Magyarország és Erdély újraegyesülésének szükségességéről. Mégsem tört ki nemzetközi botrány, pedig mégiscsak arról van szó, hogy egy európai uniós tagállam egyik legfőbb közjogi méltósága a határok módosítását akarja. Nem bélyegezték meg, hogy Putyin malmára hajtja a vizet, nem bolydultak fel az európai kancelláriák, még Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő sem osztotta meg az ügy kapcsán az aggodalmait, pedig a magyar kormányfő szurkolói sálja kapcsán nem tudott ellenállni ennek a késztetésnek.
Pedig Ciolacu mindezzel nincs egyedül: Nagyvárad jelenlegi, kizárólag románokból álló városvezetése sem érezte úgy, hogy bármi kivetnivaló lenne abban, hogy a december elsejei román nemzeti ünnepen szervezett megemlékezéseken egy csoport a Romániának nem volt határa a Pruton feliratú molinót emelt a magasba – olyannyira nem, hogy közleményéhez ezt a képet is csatolta. Pedig ez a „szerelem” meglehetősen egyoldalú, hiszen egy friss felmérés szerint a moldovaiak 47,4 százaléka nemmel szavazna egy, az egyesülésről szóló népszavazáson, 4,3 százalék pedig részt sem venne rajta.
Nem mintha ezzel Ciolacu és a többi „egyesüléspárti” román politikus ne lenne tisztában. Mint ahogy azt is nagyon jól tudják, hogy Románia számára több problémát jelentene Moldova bekebelezése, mint jótéteményt.
Amíg a transznisztriai konfliktus nem zárul le, addig sem a NATO, sem az EU nem adná rá áldását, de ha le is mondana a területről, akkor ott húzódna egy de facto orosz exklávé Ukrajna és a megnagyobbodott Románia között. A gagauz autonómiát sem tudnák sem kiköpni, sem lenyelni – felszámolni nem lenne komilfó, ha viszont nekik jár, akkor a magyaroknak is meg kellene adni. Már ha a gagauzok egyáltalán hajlandóak elfogadni a Romániához való csatlakozást – erre nem vennénk mérget. És akkor még nem beszéltünk arról, milyen gazdasági terhet jelentene Európa egyik legszegényebb országa Románia számára, ahol a saját oktatási, egészségügyi és szociális intézmények fenntartása is alig leküzdhető kihívást jelent. Egyértelmű, hogy Ciolacu és minden más „Moldovázó” román politikus csupán a román szíveknek oly kedves nacionalista-irredenta kampánnyal próbál hangolni a soron következő választásokra, amelyek jó esetben 2024-ben, koalíciós szakítás esetén viszont akár már jövőre következnek.
A hangzatos retorika csak rövid távú politikai érdekeket szolgál, de hosszabb távú hatásai is lehetnek.
Nem árt ugyanis, ha minden, Moldovára ácsingózó román politikus tudatosítja magában: ha folyamatosan a határok módosítását emlegetik, ne adj’ Isten, ha hivatalos politikává próbálják tenni az egyesülés témáját, azzal minden más európai határmódosítási szándékot is legitimálnak.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
2 hozzászólás