2011. augusztus 05., 07:572011. augusztus 05., 07:57
Gesztusához karakán indoklást is mellékelt: saját bevallása szerint azért távozik, mert a költségvetés-kiegészítés során tárcája nem kapta meg az általa szükségesnek tartott összeget. E magyarázat alapján olyan tárcavezető alakja rajzolódik ki, aki inkább lemond a magas beosztásról, de nem hajlandó úgy dolgozni, ha nem biztosítják az általa irányított ágazat számára a megfelelő anyagi forrásokat.
Persze a teljes képhez az is hozzátartozik, hogy Cseke tevékenységét már eddig is számos bírálat érte, emlékezzünk csak a tavalyi tragédiára egy bukaresti szülészeten, amelynek során az ott keletkezett tűzben több újszülött is életét vesztette. Volt, aki a miniszteri felelősség elve alapján már akkor a lemondását követelte, de azóta már Băsescu államfő és az IMF is éles hangon bírálta az egészségügyi rendszert a késlekedő reformok miatt. Tény ugyanakkor az is, hogy az egészségügy egyike a legnépszerűtlenebb tárcáknak. A forrásigényes rendszer irányítása, a költségvetési lukak tűzoltómunkával történő foltozgatása népszerűséget nem, viszont annál több ellenséget hoz. Nem véletlen, hogy a PDL „nagylelkűen” átengedte az RMDSZ-nek a tárcát. Ehhez képest Cseke mandátuma alatt valami reformféle valóban beindult a rendszerben, még ha felemásan is. Ráadásul az is tény, hogy jobb helyeken az egészségbiztosító is az egészségügyi miniszter irányítása alatt áll.
Cseke vesszőfutásának okai közül nem hagyhatjuk ki a koalíciós nézeteltéréseket sem. Az RMDSZ ellenszegült Băsescu közigazgatási átszervezési terveinek, így aztán az RMDSZ-es tárcák kevesebb pénzt kapnak, a szövetség minisztereit pedig az államfő különös igyekezettel szapulja. Ráadásul a biztosító függetlenségének elvesztése is érzékenyen érintené a PDL-t, hiszen az óriási pénzekkel gazdálkodik – tehát kitűnő kifizetőhely a párt csókosai számára. Mindennek fényében pedig aligha valószínű, hogy Cseke utódja sokkal hatékonyabbnak bizonyul majd a rendszer gyógyításában, mint a távozó miniszter.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
szóljon hozzá!