2011. szeptember 28., 09:512011. szeptember 28., 09:51
Mivel azt gondoltam, hogy a polgármeasteri hivatal küldte őket, ajtót is nyitottam az igazolványukat kéretlenül is mutogató rovarirtóknak. Míg az egyikük nekiállt beindítani a náluk levő furcsa műszert, a másik szorgalmasan magyarázott nekem. Közben viszont gyanút fogtam, és – még a művelet elkezdése előtt – megkérdeztem, hogy kerül-e ez nekem valamibe. Erre pedig mondták, hogy igen, tulajdonképpen az akcióért 80 lejt kell majd fizetnem, de amikor látták, hogy megy fel a pumpám, elkezdtek hátrálni kifelé, mondogatva, hogy „nem probléma, ez nem kötelező”, és továbblobogtatták az igazolványukat. Mikor sikerült kitessékelni őket, utánanéztem az interneten a cégnek, melyre hivatkoztak, viszont olyan nevű vállalkozást, melynek nevében ők felléptek, nem találtam a világhálón.
Nem tudtam viszont kivédeni a Szatmárnémetiben gázt szolgáltató E.on tarhálását, mely egy szintén teljesen fölösleges, kamubeavatkozásért 90 lejt szedett le rólam. (Azt ugyanis, hogy valaki szappanhabot fecskendez a gázcsövekre, és addig pamacsolja jobbra-balra, amíg a kollégája nem végez a papírmunkával, nem nevezném vizsgálatnak.) Itt nem volt kecmec – megmondták: kisanyám, vagy fizetsz, vagy levágjuk a gázodat. Ez egy eléggé morcos reggelen történt, és megmondom őszintén, meglehetősen csúnyán beszéltem velük. Mikor a papírkitöltő szakember kérte a műszaki vizsgáról szóló bizonylatot, megkérdeztem tőle, hogy ha egyszer céljuk úgyis az, hogy kiraboljanak, akkor még mi a fenének sétáltatnak papírok után? Úgyhogy a bizonylat nem kellett. Aláírás helyett pedig karikákat rajzoltam a papír aljára, amit szintén sértésnek vettek, de – mint kiderült – a kézjegyem hitelessége sem volt fontos. (Mint utólag megtudtam, én még azok közé tartoztam, akiktől úgy követeltek pénzt, hogy valóban kiszálltak, mivel volt rá példa, hogy olyan, évek óta nem használt lakás esetén is követelték az ellenőrzés árát, ahol a gázóra le van pecsételve.)
Szóval rablóékkal egy-egyre állok. Nagyon nehéz ugyanis felvenni olyanokkal a harcot, akik a harácsolás jogát hatalmon levő vezetőinktől vásárolták meg, és maguk mögött tudják az egész államapparátust a csóró polgárral szemben.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.